Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

'Bit' Kriteri

Her Susuz Günün Maliyeti 3 Milyon Dolar

Bir haftadır su sıkıntısı çeken Gebze OSB’de P&G, Roche gibi pek çok şirket üretimi durdurdu. "Her gün 3 milyon dolar kaybımız var" diyen sanayiciler, su göndermesi için İSKİ’nin ikna edilmesini istiyor.

Sabah Gazetesi/Meltem ERSOY
Her Susuz Günün Maliyeti 3 Milyon Dolar

erli ve yabancı pek çok dev yatırımcının üretim üssü olan Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) geçen haftadan bu yana yaşanan su sıkıntısı üretimi durdurdu. Yuvacık Barajı'nda suyun bitmesi nedeniyle 17 yıllık tarihinde ilk kez su kesintisi yaşayan Gebze OSB'de, sanayiciler Hükümet'ten bölgeye su göndermesi İSKİ'yi ikna etmesini istiyorlar. Gebze OSB Sanayicileri Derneği Başkanı Yücel Güngör, 5 gündür yoğun bir şekilde yaşanan su sıkıntısı nedeniyle Procter&Gamble (P&G), Roche, LG gibi yabancı yatırımcıların yanı sıra Aromsa, Arçelik, Güngör Otomotiv gibi yerli sanayicilerin de üretimi durdurduğunu açıkladı. Güngör, bölgede 90 firmanın faaliyet gösterdiğini söylerken, bu firmaların yarısından fazlasının üretimi durdurma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

25 milyon dolar kayıp
Gebze OSB'de faaliyet gösteren firmalardan yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat yapıldığını dile getiren Güngör, "Bu da günde yaklaşık 3 milyon dolarlık bir kayıp anlamına geliyor" diye konuştu. Bu şartlar altında 1 haftalık kaybın 20-25 milyon dolar arasında olduğunu hesapladıklarını ifade eden Güngör, Gebze'deki sanayicilerin Türkiye'nin en büyük ihracatçıları arasında yer aldıklarına işaret etti ve şöyle devam etti: "Şu ana kadar bu sıkıntıyı hissetmeyen müşterilerimiz de bundan sonra zarar görecek. Mesela, yöneticisi olduğum Güngör Otomotiv'in müşterileri arasında yer alan Ford, Fiat gibi firmalar bu haftadan itibaren etkileri hissedecek. Ayrıca, buradaki sanayicilerin yüzde 66'sı yabancı yatırımcı. Bu durum yabancıda da güvensizlik yaratıyor. Bizim dileğimiz Başbakan Erdoğan'ın, İSKİ'yi buraya su göndermesi için ikna etmesi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-susuz-gunun-maliyeti-3-milyon-dolar_50333.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!