Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bitmeyen Çile Trafik

İstanbul’un temel sorunları arasında sürekli gündemde olan ulaşım için yapılan çalışmalar, koordinasyonsuzluk nedeniyle trafiği yaz aylarında da aksatıyor. Kentin 400’e yakın noktasında sürdürülen yol bakım, onarım, asfaltlama ve altyapı çalışmaları kentin sürekli sıkışık olan trafiğini iyice içinden çıkılmaz hale getirdi.

Cumhuriyet Gazetesi
Bitmeyen Çile Trafik

İstanbul’un temel sorunları arasında sürekli gündemde olan ulaşım için yapılan çalışmalar, koordinasyonsuzluk nedeniyle trafiği yaz aylarında da aksatıyor. Kentin 400’e yakın noktasında sürdürülen yol bakım, onarım, asfaltlama ve altyapı çalışmaları kentin sürekli sıkışık olan trafiğini iyice içinden çıkılmaz hale getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve bağlı kuruluşlar tarafından yürütülen bu çalışmaların koordinasyonsuzluk yüzünden aynı anda yapılması, kapalı yolların ve alternatif güzergâhların yeterince duyurulmaması nedeniyle sürücüler yollarda kalıyor, saatlerini trafikte harcıyor.

İBB, kentin 80 ana cadde ve viyadüklerinde asfaltlama ve altyapı çalışması başlattı. Bu çalışmalar yaz boyunca devam edecek. İGDAŞ, İSKİ, Türk Telekom ve BEDAŞ’ta 300 ayrı noktada altyapı ve asfaltlama çalışması yapıyor. Trafik sirkülasyonu çok yüksek olan İstanbul’da trafiği aksatmamak için çalışmalar 23.00-06.30 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. Ancak bu bile kentin trafiğinin kilitlenmesini engelleyemiyor.

Kocaeli'nden Tekirdağ'a

Kocaeli’den Tekirdağ’a kadar olan alan içerisindeki yaklaşık 5 bin km. uzunluğunda yol ağında yol altüst yapısındaki olumsuzlukları gidererek yeni asfaltlama çalışmaları yapan İBB, 2008 yılı içinde sorumluluğundaki tüm yolları rehabilite ederek yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan önce tamamlamayı hedefliyor. İBB Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri sorumluluk alanındaki yolları trafiği aksatmamak için “taşımalı sistemle” gece asfaltlamaya başladı. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla gündüz yapılan asfaltlama çalışmaları yeni planlamayla gece çalışmaları olarak hayata geçirildi. Zaman almasına ve maliyetleri yükseltmesine karşın, çalışmalarda kullanılan silindir, iş makineleri, greyder, asfalt kazıma ve serpme araçları taşıma sistemle çalışmalar bittikten sonra çekiciler ve tırlarla taşınarak bölgeden uzaklaştırılıyor. Ulaşım uzmanları, kentin ana ulaşım planı olmamasından yakınarak günübirlik çözümlerin trafiği daha da olumsuz etkilediğine dikkat çekiyorlar.

Metroya yatırım yapılmamasını eleştiren uzmanlar, deniz ulaşımının da toplu taşıma sistemi içinde ihmal edildiğine vurgu yapıyorlar.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/bitmeyen-cile-trafik_63226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!