Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Biz Bienal'in bulunduğu kente birşeyler katan nitelikte olmasını istiyoruz..."

yapi.com.tr, Londra Mimarlık Bienali Direktörü Peter Murray ile Londra’ya 9 gün boyunca damgasını vuran Bienal’i ve arka planını konuştu.

Peter MURRAY
"Biz Bienal'in bulunduğu kente birşeyler katan nitelikte olmasını istiyoruz..."

b>10. Mimarlık Haftası kapsamında gerçekleşen Londra Mimarlık Bienali 25 Haziran'da sona erdi.

www.yapi.com.tr, Londra Mimarlık Bienali Direktörü Peter Murray ile Londra’ya 9 gün süreyle damgasını vuran Bienal’i ve arka planını konuştu.


(Röportajın tamamını YAPI Dergisi’nin Ağustos sayısında bulabilirsiniz)

Bay Murray, direktörü olduğunuz ve bugün açılan Londra Mimarlık Bienali 9 gün sürecek. Massimiliano Fuksas, İstanbul’da verdiği konferansta bir saptamada bulunmuştu. Fuksas, bienallere yönelik ilginin azaldığını belirtmişti. Bienalin gidişatı konusunda ne düşünüyorsunuz? Bienalden nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Londra Mimarlık Bienali diğer bienallerden oldukça farklı. Diğer bienallerin, mimarların işlerini sergilemek gibi bir işlevi var. Bunlar daha çok “star” mimarların uluslararası oyun alanları gibi. Londra bienalinin ise bu durumla bir karşıtlık oluşturmasını amaçladık. Örneğin Venedik Bienali’nin altındaki fikri düşündüğümde Londra’da bunun tam tersinin olması gerektiğini düşünüyorum. “Star” mimarlar Venedik’e uçuyorlar ve orada bir süre kalıp geri dönüyorlar, Venedik’te değişen birşey olmuyor, bulunmaktan keyif duyduğunuz güzel bir yer olarak kalıyor hafızanızda. Biz buradaki bienalin yeriyle ilişkili, bulunduğu kente birşeyler katan nitelikte olmasını istiyoruz. Profesyonellerin yanısıra, Londra halkının da bienale katılımını sağlamakla yetinmeyip, Londra’nın sorunlarını da ele alıyoruz. Günümüzde Londra, belki de 19. yüzyıldan bu yana gerçekleşen en hızlı değişimi geçiriyor. Hastane, okul, altyapı, çöküntü alanlarının rehabilitasyonu ve tabii ki Olimpiyatlara yönelik büyük yatırımlar gerçekleşiyor. Dolayısıyla Londra’da başdöndürücü bir değişim sözkonusu. Bu nedenle Bienal’in teması olarak “değişim”i, sloganı olarak da “mimarlık sokağa taşıyor”u seçtik.

Profesyonellerle halkı sokakta buluşturmayı istedik. Şöyle düşünebiliriz: Biz mimarların yaptığı mimariyi zaten görüyoruz. Havanın güzel olmasından da yararlanarak, bütün bunları bir rota boyunca biraraya getirmeyi ve etkinliklerle desteklemeyi düşündük. Bu rota Southwark’tan King’s Cross’a uzanıyor. İnsanların bu rotada yürümelerini bekliyoruz.

Böylelikle Bienal’in, insanları, kenti farklı bir biçimde algılamak üzere cesaretlendirdiğini söyleyebiliriz. Yürüme ve bisiklet rotalarının yanısıra sürdürülebilir yaşam biçimleri ile insanların kenti anlama biçimlerini yeniden yorumlamalarını sağlamaya çalıştık.

Londra’nın metro sistemiyle oldukça karmaşık bir ilişkisi var. Metro haritasına baktığınızda olağanüstü bir sistem olduğunu görürsünüz, ancak yerüstündeki coğrafyayla ilişkisi oldukça zayıftır. Örneğin haritada birbirine çok yakın görünen iki istasyon arasının gerçekte yürüyüş mesafesi olarak uzak olabileceğini anlayamayabilirsiniz. Pekçok insan Southwark’tan King’s Cross’a yürümenin ve koyunları yürütmenin ne kadar kısa sürebileceğini anlayamıyor. Oysaki bunu yapmak çok kolay. Dolayısıyla Bienal, kenti yeniden anlamak, yorumlamak ve tadına varmakla ilgili. İnsanlar, günlük hayatlarının bir parçası olan, mimarlar tarafından yapılmış binaları yeniden keşfederek mimarlığı anlayacak ve tadına varacaklar. Bu aynı kitap okumak gibi, kelimelerin ne söylediğini anladığınızda daha çok keyif alırsınız.

Mimarlık Haftası ve Mimarlık Bienali’nin tarihlerinin çakışmasının özel bir nedeni var mı? Etkinlikler arasında tercih yapmanın oldukça güç olduğu söylenebilir.

Esas fikir her ikisini aynı zamanlarda gerçekleştirmekti, çünkü bu şekilde maddi kaynak sağlanabildi. Ancak gerçek neden Bienal’in ne kadar büyüyeceğinin kestirilememesidir. Geçen seferki Bienal’in dört katı büyüklüğe ulaştık. Mimarlık Haftası’yla çakışmalar olduğu bir gerçek, ancak bir dahaki sefere daha iyisini yapmayı umuyoruz.

Bienal’deki uluslararası katılımın yüksek olduğunu düşünüyor musunuz?

Açıkçası, sergileri gezerseniz, Fuksas’tan Eisenman’a pekçok isimle karşılaşacaksınız. Ama ana fikir yabancı katılımcıların Londra’ya gelerek Londra hakkında konuşmalarını ve düşünmelerini sağlamaktı. Örneğin Fuksas’ın, “Londra’nın, mimarlığın daha geniş bağlamıyla nasıl ilişkilendirildiğini” düşünmesini sağlamaktı.

Teşekkürler Bay Murray.

Röportaj ve fotoğraflar: Birgül YAVUZ


10. Londra Mimarlık Haftası haber dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/biz-bienalin-bulundugu-kente-birseyler-katan-nitelikte-olmasini-istiyoruz-_61115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!