Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bizans Sarayı'nın Üstünde Oturuyor!

Hazine, Milli Gazete yazarı Mehmet Şevki Eygi’ye Magnaura Sarayı’nın kalıntıları üzerine inşa edilen evini boşaltması için tebligat gönderdi.

yapı.com.tr
Bizans Sarayı'nın Üstünde Oturuyor!

Milli Gazete Yazarı Mehmet Şevket Eygi’nin oturduğu ev başına dert açtı. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, hazine, Eygi’nin 30 yıldır ikamet ettiği Sultanahmet Kutlugün Sokak’taki evini altında Bizans Magnaura Sarayı kalıntıları olduğu gerekçesiyle boşaltmasını istedi. Eygi’nin tapusunun iptali de isteniyor.

İstimlak bedeli yok

80 yaşındaki Eygi Hazine’nin gönderdiği tebligatı alınca şaşkına döndü: “Tapusu bana ait olan evimi, altında Magnaura Sarayı kalıntıları olduğu gerekçesiyle istimlak parası ödenmeden boşaltmam isteniyor. Magnaura kalıntıları 1 kilometre uzunluğunda olup oturduğum evin hemen yanında birkaç parça kalıntısı da bulunuyor. Tarihi yarımadanın altı tarihi kalıntılarla dolu. Kazmayı vurduğunuz yerden fışkırır. Koca Suriçi’nde sadece benim evimin seçilmesi manidar geliyor.”

Oturduğu binanın üç katlı olduğunu belirten Eygi, şunları anlattı: “Benimle birlikte diğer oturanlar da mağdur olacak. Hazine, Bizans kalıntılarını bahane ediyor. Ancak tapu sahiplerine istimlak bedeli verilmeyeceği, mahkeme yolunun açık olduğu yazan tebligatlar gönderildi. Bu yaştan sonra mahkeme sonucunu görmeye yetecek ömrüm olur mu bilemiyorum! Oturduğumuz binanın bitişiğinde kemer şeklinde birkaç yıkık tarihi eser ve parça bulunuyor. Bu tarihi kalıntılar izinsiz olarak restore edildi. Kimse gelip de buralarda ne oluyor demedi!”

Mafyadan şüpheleniyor

Mehmet Şevket Eygi, rant mafyasından endişeli olduğunu söylüyor: “Devlet tapulu meskenimin iptalini istiyor. Üstelik istimlak bedeli vermeden. Mahkeme masrafı da bana ait olacakmış. Madem mülkümü alıyorsun bari değerini ödensinler. Endişem rant mafyası. Elimizdeki mülkün arazi rantçılarına peşkeş çekilmesinden endişeliyim.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bizans-sarayinin-ustunde-oturuyor_105248.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!