Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bizimki Görsel Bir Başkaldırı

Ankaralılar önce bir sabah Tunalı Hilmi Caddesi’ndeki Gazi Osman Paşa trafik levhasını Tosun Paşa olarak değişmiş buldu. Bir gün gündüz gözüyle sokak mantarlarını sarıya boyayıp nostaljik oyun Pacman karakterlerini kaldırımlara taşıdılar. Mavi Marmara gemisi ve İskenderun'daki olaylardan sonra park edilmez levhalarını barış işaretine

Cumhuriyet Dergi
Bizimki Görsel Bir Başkaldırı

nkaralılar önce bir sabah Tunalı Hilmi Caddesi’ndeki Gazi Osman Paşa trafik levhasını Tosun Paşa olarak değişmiş buldu. Bir gün gündüz gözüyle sokak mantarlarını sarıya boyayıp nostaljik oyun Pacman karakterlerini kaldırımlara taşıdılar. Mavi Marmara gemisi ve İskenderun'daki olaylardan sonra park edilmez levhalarını barış işaretine dönüştürdüler, son olarak da yine trafik levhalarını milli takım üniformalarına çevirdiler. Onların ismi KÜF. Sokak sanatına yeni bir perspektif katarken, amaçları sokakta estetik algı uyandırmak.

“Yaşadığımız yerde insanların sokağa çıktıklarında gördükleri, binalar, kaldırımlar, tabelalar, yollar ve sokak lambalarından ibarettir. İçinde bulunduğumuz grilik, insanları görsel zekâdan uzaklaştırmakla beraber insanların zihnine tekdüze bir bakış açısı yerleştirmektedir. Bu kalıplar içerisinde sokağı evinden işine, işinden evine gitmek için kullanan insanlar yürürken sadece adımlarına bakmaktadır. KÜF bu monotonluğu yıkmaktır. İnsanların etraflarına bakmasını, bakarken de farkına varmasını sağlamaktır, bir başkaldırıdır.”

KÜF, kendisini böyle anlatıyor. Onlar gençler, onların derdi sokakta yürüyen adama sanatın bu kadar uzak bir kavram olması. Amaçları sanatı, bazen esprili, bazense başkaldıran bir tavırla sokağa taşımak. KÜF’ün çekirdek ekibiyle İstanbul'da görüştük. KÜF’ü ve sokağı konuştuk. İsimleri bizde saklı. Ankaralı iki genç grafik tasarımcı onlar. Ankara’dan, Ankara’nın griliğinden, insanların yolda yürürken kafalarını kaldırıp da hiçbir yere bakmamalarından, sanat ve estetik algısının hak ettiği yerde olmamasından rahatsızlar. Rahatsız olmakla kalmıyor, eyleme geçiyorlar, yaptıkları işler eğlenceli, dikkat çekici. Yine de “Bizim yaptığımız çok zor değil, siz de eyleme geçin, beraber sanata katkıda bulunalım” diyorlar. Meraklısına, İstanbul’da bir işleri olacak, ne yapacakları ise onların sırrı. Biz İstanbullular da bir sabah uyandığımızda fark edeceğiz buralardan geçtiklerini.

Sokak sanatı dünyanın yabancı olduğu bir şey değil, aslında İstanbul’da yaşayanların da çok yabancı olduğu bir şey değil. Beyoğlu çevresinde kepenkler indiğinde pek çok graffiti görmek mümkün örneğin, ilk akla gelen de Alman sokak sanatçısı Kripoe’nin sarı yumrukları. İstanbul’da, megakentte yaşamak sanatın içinde olmak demek, Ankara’nın eksiği onlara göre bu. En büyük dertleri sokaktaki adamın gözlerinde farkındalık yaratmak. Hayal gücüne ket vurmak yerine, insanların içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmak istiyorlar. Yolda yürürken önlerine bakarak, adımlarını sayarak değil, etraflarındaki objeleri fark etmelerini istiyorlar:

“Türkiye sanat konusunda Osmanlı’nın getirisi olarak, estetikten yoksun. Sanatı benimseyebilmiş değiliz. Eğitim zayıf olduğu gibi sanat eğitimi hiç yok zaten. İnsanız, güzel bir yerde yaşamayı hak ediyoruz ama kimse bu güzelliği sorgulamıyor. Bu bizi rahatsız ediyor. Bizimki görsel bir başkaldırı. Amacımız bir zevk, görsel bir farkındalık yaratmak. İnsanın gördüğü bir şeyin güzel olup olmadığını sorgulayabilmesi için önce onu görmesi gerekir. İnsanlar onu görmüyor. Herkes yürürken adımlarına bakıyor, A noktasından B noktasına kafasını bile kaldırmadan gidiyor. Nasıl olsa görecek bir şey yok ki, bilinç altına bu mesaj gidiyor, göreceğim zaten ne var, bir bu tabelayı görüyorum diyor.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bizimki-gorsel-bir-baskaldiri_82680.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!