Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BM, "Afganistan'da Buda Heykelleri Sağlam"

Birleşmiş Milletler, Afganistan'da bin 500 yıllık Buda heykelleri yakınında yapılan kontrollü mühimmat patlamasının, heykellere daha fazla zarar vermediğini açıkladı. UNESCO'nun Afganistan'daki kültürel programının yöneticisi Brendan J. Cassar, "heykellerdeki oyuklara yerleştirilen izleme mekanizmalarının, daha önce oluşmuş çatlaklarda bir değişim

CNN TürkBirleşmiş Milletler, Afganistan'da bin 500 yıllık Buda heykelleri yakınında yapılan kontrollü mühimmat patlamasının, heykellere daha fazla zarar vermediğini açıkladı.

UNESCO'nun Afganistan'daki kültürel programının yöneticisi Brendan J. Cassar, "heykellerdeki oyuklara yerleştirilen izleme mekanizmalarının, daha önce oluşmuş çatlaklarda bir değişim olmadığını gösterdiğini" söyledi.

BM yetkilisi Cassar, Kabil'de yetkililer tarafından da bir hasar olmadığı konusunda bilgilendirildiklerini açıkladı.

Cassar, konuyla ilgili ilk açıklamasında, henüz bilgilendirilmediklerini ve konunun görüşülmesi gerektiğini bildirmişti.

Bamiyan Enformasyon ve Kültür Müdürü Necibullah Harar, kontrollü mühimmat imhası sırasında, Taliban'ın 7 yıl önce dinamitlediği ünlü Buda heykellerinden birinin kalan kısmında büyük zarar oluştuğu iddialarını dile getirmişti. Harar, patlamanın ardından heykelde ve yan duvarlarda çatlaklar oluştuğunu, bu çatlaklardan sürekli dökülmeler olduğunu belirtmişti.

Afganistan'daki Güvenlik Destek Gücü ISAF'ın Sözcüsü Binbaşı Martin O'Donnell ise ortada bir hasar bulunmadığını, "kontrollü patlama planları ve olayla ilgili olarak yerel yetkililerin bilgilendirildiğini" söylemişti.

Bamiyan'ın Budizm'in merkezi olduğu 1500 yıl önceki dönemde yapılan 2 heykel, Taliban güçleri tarafından mart 2001'de dinamitlenmişti. Taliban rejimi devrildikten sonra uluslararası uzmanlar, Buda'ların parçalarını toplayıp bir araya getirmek için çok dikkatli bir çalışmaya girişmişlerdi.

UNESCO, Bamiyan Vadisini "Tehlike Altındaki Dünya Mirası" listesine dahil etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bm-afganistanda-buda-heykelleri-saglam_61340.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!