Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bodrum Kontrollü Müzik Sever

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, kontrollü müzikten yana olduğunu belirterek, ''İnsanların huzur ve sükunetini bozmayan müziği her zaman destekliyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Bodrum Kontrollü Müzik Sever

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Muğla Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından gönderilen ''eğlence yerlerinden kaynaklanan gürültünün kontrolü''ne ilişkin kararname hakkında basın açıklaması yaptı. Kocadon, makamında yaptığı açıklamada, Bodrum Belediyesi olarak hiçbir zaman vahşi gürültünün yanında olmadığını ifade ederek, ''Gürültüyle zaten mücadele eden bir birimimiz de var. Biz kontrollü müziğin yanındayız. İnsanların huzur ve sükunetini bozmayan müziği her zaman destekliyoruz. Bodrum'da kontrollü müzikte kamu yararı var. Maliye Bakanımızın, Turizm Bakanımızın bu konuya duyarsız kalacağını da zannetmiyorum'' dedi.

Bodrum Belediyesi olarak çevre birimi oluşturduklarını belirten Kocadon, ''23.59 gibi açık ve yarı açık yerlerdeki müziğin tamamen kapatılmasına karşıyız. 23.59 Çevre Bakanımızın gündeme getirdiği bir şey. İl Çevre Komisyonu da bir karar aldı. Bize henüz tebligat gelmedi. Ama kararın alındığını hepimiz biliyoruz. Eğer şikayet varsa biz bunu uygulayacağız. Ama kontrollü bir müzik yayını ise bunu engelleme gibi bir düşüncemiz yok. Hatta bu konuda da işletmeci arkadaşlarımızın yanında olacağız. İnsanların huzur ve sükunetini bozmayan müziği destekliyoruz. Bunda bir üst kamu yararı olduğunu da lütfen unutmayalım'' diye konuştu.

Kocadon, bar ve diskoların ekonomiye ve turizme katkısı olduğunu, bu durumu bir anda yok sayamayacaklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

''20'nin üzerinde iş yerine uyarı verdik. Bir çoğu kendi tedbirlerini aldılar ve denetlememiz devam ediyor. Şikayet nereden geliyorsa orada ölçüm yapıyoruz. Eğer bu denizde ise desibellerin üzerinde ise biz sahil güvenliğe bildiriyoruz. Sahil güvenlik işlemlerini yapıyor. Her barımızın kendine göre bir özelliği var. Sistem ve teknoloji gelişti. Etrafa hiç gürültü vermeyen müzik yayınlarını çok rahat yapabiliyor işletmeler. Esasında artık bu yetkilerin yerel yönetimlere bırakılması lazım. Hepsini yerel yönetimlere bıraksınlar, yerel yönetimler hepsini çözer.''

Bodrum'da bar işleten Mehmet Helvacıoğlu ise uygulamada bir bilgi karışıklığı bulunduğunu, ortada bir kararnamenin olduğunu ancak bu kararnamenin henüz kendilerine ulaşmadığını belirtti. İşletme olarak kanunlara uyduklarını ifade eden Helvacıoğlu, ''Bodrum'da metrekare alanları çok küçük. Bir de insanlar yazlık yere geldiğinden herkes açık havada olmak istiyor. Sigara yasağı var. İçerilere yatırımlar yaptık; bu sefer sigara yasağı yüzünden içeri sokamıyoruz müşteriyi. Bunları kapatmak çözüm değil, çok insan ekmek yiyor. Devlete büyük vergiler ödeniyor. Maliye'nin dışında 13 yere ayrı vergi ödüyoruz. Biz de bir bekleme içindeyiz'' dedi.

Muğla Valiliği, İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından hazırlanan kararnamede ise şu ifadeler yer alıyor:

''Açık ve yarı açık eğlence yerlerinde canlı müzik faaliyetlerinin sona erdireceği saatin 23.59 olarak belirlenmesine ve bu saat itibarıyla canlı müzik yayınının kesinlikle durdurulmasına, belirlenen canlı müzik yayını çalışma saatlerinin takibinin kolluk kuvvetlerince ve belediye başkanlıkları zabıta birimlerince yapılmasına karar verilmiştir. Birden fazla eğlence yerinden çevreye yayılan toplam gürültü seviyesi Lep gürültü göstergesi cinsinden arka plan gürültü seviyesi 7-10 dBA aralığından fazla aşamaz.''

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrum-kontrollu-muzik-sever_82115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!