Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bodrum'un Çöpü Geri Kazanılacak

Muğla'nın Bodrum ilçesi ve beldelerinde 1,5 yıldır çöp problemini çözmek için yapılan çalışmalarda somut adımlar atılmaya başlandı. Bu amaçla kurulan ekiple Bodrum yarımadasında bir yıldır inşaat, tarım, ev ve tıp kaynaklı atıkların karakterizasyonu belirlenerek, adeta çöplerin röntgeni çekiliyor. Bodrum Yarımadası Turizm Altyapı Birliği

Zaman Gazetesi
Bodrum'un Çöpü Geri Kazanılacak

Muğla'nın Bodrum ilçesi ve beldelerinde 1,5 yıldır çöp problemini çözmek için yapılan çalışmalarda somut adımlar atılmaya başlandı. Bu amaçla kurulan ekiple Bodrum yarımadasında bir yıldır inşaat, tarım, ev ve tıp kaynaklı atıkların karakterizasyonu belirlenerek, adeta çöplerin röntgeni çekiliyor. Bodrum Yarımadası Turizm Altyapı Birliği tarafından yapılacak ve yaklaşık 20 milyon liraya mal olması beklenen katı atık bertaraf tesisinin ödeneklerinin büyük bölümü, Çevre ve Orman ile Kültür ve Turizm bakanlıklarınca karşılanacak. Mumcular beldesinde kurulacak tesisin, en geç 2012 Mart ayında hizmete açılması hedefleniyor. Muğla Valisi Fatih Şahin'in başkanlığını yürüttüğü projede Bodrum Kaymakamı Cemal Özdemir, genel koordinatör olarak görev yapıyor.

Kolları sıvayan yetkililer, ilk olarak tesisin yapılması için 100 hektarlık alanı Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ön izniyle tahsis etti. Burada yapılması planlanan tesisler, eğitim çalışmalarına dönük projeler ve gerekli izinlerle ilgili ihaleye katılan dört firma, ön yeterlilik aşamasını geçti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın bizzat takip ettiği projeye, ilk etapta 3 milyon lira ödenek gönderildi.

Proje Koordinatörü Kâmil Karakaya, üç aşamalı katı atık tesisi projesinin ilk aşamasını yaptıklarını, ikincisi olan ihaleninse önümüzdeki günlerde düzenleneceğini söyledi. Projeyle ilgili olarak Muğla İl Özel İdaresi, Bodrum Belediyesi ve Turizm Altyapı Birliği görevlilerinden oluşan ekibin sık sık biraraya geldiğini anlatan Karakaya, her safha değerlendirilip her aşamada Ankara'ya gidilerek, bakanlıklar seviyesinde birebir görüşmeler yapıldığını kaydetti. Bodrum'da modern tesislerin yapılmasının yanısıra daha önce vahşi depolama alanı olarak kullanılan yerlerin de rehabilite edileceğini vurgulayan Kâmil Karakaya, "Tesisin 2011 sonu ya da 2012 başında faaliyete geçirilmesini hedefliyoruz. Proje maliyetinin, 15 ile 20 milyon lira civarında olması bekleniyor." dedi.

Karakaya, 2009 Kasım ayında Bodrum Altyapı Hizmet Birliği tarafından ilçede katı atık projeleri kapsamında çalışmalara başlandığı hatırlatarak, "2010 Ocak ayı itibariyle merkez ve 10 beldede katı atık karakterizasyon çalışmaları başlatılmış ve yıl sonuna kadar periyodik olarak yapılmıştır. Torba, Yalıkavak, Gümüşlük, Gündoğan ve Mumcular beldelerindeki vahşi döküm alanının rehabilitasyonu için ivedilikle yeni katı atık bertaraf tesisinin kurulacağı Mumcular Akdam Sazköy mevkisinde bulunan 100 hektarlık alanın ön tahsisi tamamlandı." şeklinde konuştu.

Entegre bertaraf tesisiyle Bodrum yarımadasının 50 senelik her türlü katı atık probleminin düşünüldüğünü anlatan Karakaya, "Evsel nitelikli katı atık bertaraf alanı, tıbbi atık sterilizasyon sistemi, organik atıklar için kompost tesisi, moloz ve hafriyat atıkları geri kazanımıyla tehlikeli atık geçici depolama tesisleri ve ambalaj atıkları geri kazanım tesisi planlanmaktadır. Sistem kapsamında 11 belediyenin çöpleri biri Torba Kavşağı girişi Yalı Belediyesi yolu üzerinde, diğeri Yalıkavak Dağbelen civarında planlanan iki transfer istasyonunda büyük araçlara aktarılarak ana bertaraf alanına götürülecektir. Katı atıklar, transfer istasyonlarından ana bertaraf alanına götürülürken bir turizm beldesi olan Bodrum'un ana arterleri kullanılmayacak olup istasyon noktalarının da anayollardan görünmemesi düşünülmüştür." dedi.

Koordinatör Karakaya, Bodrum'un turizmi kadar çöpünün de çok değerli olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: "Buradan çıkan çöpün her şeyinden faydalanmak istiyoruz. Birçok şeyin geri dönüşümü sağlanacak, çok az bir kısmın ise bertarafı yapılacak. Çok kapsamlı olan bu projenin kamuoyunda daha iyi anlaşılabilmesi için önümüzdeki günlerde başta okullar olmak üzere bilgilendirme çalışmalarına başlayacağız."

ETİKETLER: çevre kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrumun-copu-geri-kazanilacak_85665.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!