Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaz Manzaralı 144 Eve Dava Geliyor

Tarabya ve Kireçburnu'ndaki araziler için 52 yıldır verdiği hukuk savaşını kazanan Bedros Agopyan, şimdi de evlerin yıkımı ve kira için dava açtı. Yargıtay onarsa, 144 ev yıkılacak.

Sabah Gazetesi /Canan YILMAZ
Boğaz Manzaralı 144 Eve Dava Geliyor

br/>Önce 1. Dünya Savaşı'nda, ardından 1955 yılındaki 6-7 Eylül olaylarında can güvenlikleri olmadığı için göç etmek zorunda kalan Kayserili Ermeni Agopyan ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi 97 yaşındaki Bedros Agopyan, İstanbul Tarabya ve Kireçburnu sırtlarındaki arazileri için 52 yıldır verdiği hukuk mücadelesini kazandı. Agopyan şimdi de arazilerin üstünde bir kısmı gecekondu olan yapıları çıkartmak için dava açıyor. Babasının 1955'te başlattığı hukuk mücadelesini yaklaşık 10 yıl önce devralan Agopyan, işe 1949 yılında yapılan ilk kadastro işlemleri sırasında Hazine'ye geçen arazilerin tapu kayıtlarının kendi adına tescili ile başladı. Yapılan yargılama sonucunda mahkeme, yaklaşık 34 dönüm olan arazilerin tapu kayıtlarının Agopyan adına tesciline karar verdi.

26 dava açıldı, 50 dava yolda

Turgut Özal döneminde çıkarılan İmar Affı Yasası'nın ardından araziye yapılan 144 yapının sahibi de, bu kararın ardından 20 yıldır bu arazi üzerinde bulundukları gerekçesiyle 'zilyetlik' (fiili hâkimiyet) davası açtı. Ancak Sarıyer Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından bu talep reddedildi. Geçtiğimiz eylül ayında ise Maliye Bakanlığı, Agopyan adına tescil edilen arazilerin tapu iptali için dava açtı. Hazine, Agopyan'ın babası Marten Agopyan'ın 1. Dünya Savaşı sırasında 'firari' ve 'mütegayyip eşhastan' (ülkeyi terk eden ya da kaçan) olduğunu öne sürüp, mülk edinme ve mirasçı hakkı bulunmadığını savundu. Ancak Maliye Bakanlığı'nın bu talebi de reddedildi. Agopyan, avukatı Cafer Gül aracılığıyla yapıların 3'üncü kişilere devrinin engellenmesi için 'müdahalenin menni', 'tahliye' ve yıkımı için 'kal' davalarının yanı sıra geriye dönük de kira davası da açtı. Bugüne kadar 26 gecekonducuya dava açılırken, önümüzdeki günlerde 50 dava daha açılacak. Agopyan'ın davaları kazanması halinde lüks villaların da bulunduğu yapılar yıkılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogaz-manzarali-144-eve-dava-geliyor_58564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!