Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaz Sırtlarındaki 140 Milyon Dolarlık Satış

Boğaziçi’nin tarihindeki en yüksek rakamlı satış operasyonu geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız gerçekleştirildi. ABD kökenli Merck Sharp Dome’ye ait İstinye’deki ilaç fabrikası 140 milyon dolara Sanovel İlaçları’nın sahibi Sabahat Toksöz ve Erol Toksöz’e satıldı. 10 ve 20 bin metrekarelik iki parselden oluşan fabrikanın toplam 30 bin metrekare

Milliyet Gazetesi
Boğaz Sırtlarındaki 140 Milyon Dolarlık Satış

Boğaziçi’nin tarihindeki en yüksek rakamlı satış operasyonu geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız gerçekleştirildi. ABD kökenli Merck Sharp Dome’ye ait İstinye’deki ilaç fabrikası 140 milyon dolara Sanovel İlaçları’nın sahibi Sabahat Toksöz ve Erol Toksöz’e satıldı. 10 ve 20 bin metrekarelik iki parselden oluşan fabrikanın toplam 30 bin metrekare arsası var. Toplam inşaat alanı ise 20 bin metrekare. Fabrikada geçtiğimiz günlerde tabela değişikliğine gidildi. Merck’in tabelası indi. Yerine Sanovel’in tabelası asıldı.

50 milyon dolarlık fabrika

Merck Sharp Dome 2000’li yılların başında fabrikanın bulunduğu arsayı Ali Bozatlı’dan satın alarak yaklaşık 50 milyon dolar harcayarak dünyanın en modern ilaç fabrikalarından birisini kurmuştu. Ancak, son iki yıldır dünya piyasalarında yaşanan finansal sıkıntılar nedeniyle zorluklar yaşayan ABD’li firma, Türkiye’deki fabrikayı da satışa çıkarmıştı.

İsrail de konsolosluk yapacaktı

Boğaz’ın son derece önemli bir noktasında bulunan 30 bin metrekarelik arsaya yerli ve yabancı birçok şirket ve hatta devlet,  talip olmuştu. Bölgeye 1990’lı yılların ortasında kurulan ABD Konsolosluğu’na yakınlığı dolayısıyla İsrail’in yanı sıra pek çok Arap ülkesinin de buraya başkonsolosluk binası inşa etmek için başvurmuş, ancak, fiyatın yüksekliği nedeniyle satış bir türlü gerçekleştirilememişti.

Boğaz yalılarının üçte ikisi değerinde

Sanovel’’in İstinye’de gerçekleştirdiği satın alma, Boğaz’da son 10 yılın en büyük çaplı operasyonunu doğurdu. Boğaz’da son 10 yılda el değiştiren 37 yalının toplam satış bedeli 217 milyon dolar olarak kayıtlara girdi. Sanovel’in 30 bin metrekarelik toplam arsa için ödediği para ise 140 milyon dolar oldu.

Boğaz'da gerçekleşen en pahalı satışlar

1) Afif Ahmet Paşa Yalısı: Yeniköy’deki Uzanlar’dan TMSF’ye geçen yalı, 5 yıl boyunca 25 milyon 750 bin TL tahmini bedel üzerinden satışa çıkarıldı. Yalıya kimse talip olmadı. Geçen yıl gerçekleştirilen açık artırmada  yalı, 58 milyon TL’ye Suzan Sabancı Dinçer’e geçti.
2) Carlton Otel Arsası: Halis Toprak’ın Toprak Holding’ine ait olan Yeniköy’deki arsa, TMSF tarafından 70 milyon TL’ye Yeniköy Turizm’e satıldı. Arsayı, daha sonra Ağaoğlu Grubu satın aldı.
3) Ferhan Baras Yalısı: Rumelihisarı’ndaki yalıyı 25 milyon dolara 2007 yılında Eray Kapıcıoğlu satın almıştı.

Sagra'yı da satın almıştı

Sanovel İlaç, yıllık 1 milyar doların üzerinde cirosu olan Toksöz Holding’in amiral gemisi konumunda. Türkiye ilaç pazarında ilk 10 sırada yer alan Sanovel’in temelini eczacı Erol Toksöz, 1975’te kurduğu Galenos Ecza Depoları ile attı. Toksöz, bu ilk adımdan sonra art arda büyüme adımları attı. 1982’de Adilna İlaç firmasını satın alan Toksöz, 1983 yılında ise Sanovel’i kurdu. Bugün Silivri’de 125 bin metrekare arsa üzerindeki 40 bin metrekarelik kapalı tesisde faaliyet gösteren Sanovel İlaç, Türk cumhuriyetlerinin yanı sıra Avrupa’da da şirketler kurdu.

Şirketin çatısı altında yer aldığı Toksöz Holding, ayrıca gıda alanındaki operasyonlarıyla da tanınıyor. Sanset Gıda isimli şirketiyle TMSF’ye geçen Sagra’yı 77 milyon dolara 2007’de satın alarak büyük çıkış yapan holding, açılan ihalede Doğuş’un yanı sıra Elvan Çikolata ile de yarışmıştı.
Buraya toplamda 30 milyon dolar yatırım planlayan  Toksöz’ün planları arasında premium çikolata alanında Ülker’in satın aldığı Godiva gibi bir marka yaratmak da yer alıyordu. Holdingin bünyesinde ayrıca Galenos ve Yaset ecza depoları da yer alıyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Erol Toksöz’ün yaptığı Toksöz Holding’de oğullar Ahmet Toksöz ve Zafer Toksöz de görev alıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/bogaz-sirtlarindaki-140-milyon-dolarlik-satis_77907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!