Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaz’a 300 Metre Marmaray İskelesi

Avrupa ile Asya’yı denizin altından birbirine bağlayacak olan Marmaray çalışmalarını sürdürmek için Üsküdar’dan denize doğru 300 metre uzanacak bir iskele inşa ediliyor. Tüp tünellere malzeme ve insan sevkıyatı, iskele üzerindeki bir bacadan yapılacak.

Hürriyet Gazetesi
Boğaz’a 300 Metre Marmaray İskelesi

br/> Avrupa ile Asya’yı denizin altından birbirine bağlayacak olan Marmaray çalışmalarını sürdürmek için Üsküdar’dan denize doğru 300 metre uzanacak bir iskele inşa ediliyor. Tüp tünellere malzeme ve insan sevkıyatı, iskele üzerindeki bir bacadan yapılacak.

AVRUPA ile Asya’yı denizaltından raylı sistemle birleştirecek tüp tünellerde çalışmayı sağlamak amacıyla Üsküdar’dan karşı yöne yaklaşık 300 metre uzanacak bir iskele yapılıyor. "Tüp tünele ulaşım yolu" olarak tanımlanan iskele, 20 metre genişliğinde ve üzerinden kamyonlar da geçebilecek şekilde tasarlandı. Denize yerleştirilecek ilk tüpün üzerinde, şaft adı verilen bir baca bulunacak, tüp tünellere insan ve malzeme sevkiyatı bu noktadan sağlanacak.

Yetkililer, iskelenin deniz trafiğini etkilemeyeceğini, hukuki açıdan bir sorun yaratmaması için de gerekli izinlerin alındığını belirterek, "İskelenin boyu ve genişliği, şartlara göre uzatılır ya da kısaltılabilir. Çalışmanın seyrine göre, durum değişiklikleri söz konusu olabilir" dediler.

Bu arada, Sarayburnu ile Üsküdar arasında 1400 metrelik güzergáahta, deniz tabanına yerleştirilecek tüp tüneller için açılan çukurların yüzde 70’i tamamlandı. Deniz tabanında açılması gereken 1 milyon 100 bin metreküplük alandan, 750 bin metreküpü kazıldı. Buradan çıkan hafriyat, Marmara Denizi’ndeki Çınarcık Çukuru’na döküldü.

Deniz tabanında açılacak çukurlara yerleştirilecek olan, uzunlukları 98.5 ile 135 metre arasında değişen 11 tüpten, altısının inşası halen Tuzla’da sürdürülüyor. Beşinin yapımına ise henüz başlanmadı. Yüzer havuza alınan ilk iki tüpün betonlama çalışmaları da devam ediyor. Tünelin ilk tüpü, Aralık’ta denize indirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogaza-300-metre-marmaray-iskelesi_47464.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!