Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaz’a Teleferik, Minibüs Yerine Havaray…

İstanbul Boğazı’na kuracakları turistik amaçlı teleferiğin Altunizade üzerinden Avrupa yakasına geçeceğini açıklayan Başkan Topbaş, “Bazı minibüs hattı güzergahına havaray yapacağız ve minibüsçü esnafımızı da sistemin içine alarak mağdur etmeyeceğiz” dedi.

yapi.com.tr
Boğaz’a Teleferik, Minibüs Yerine Havaray…

İstanbul Boğazı’na kuracakları turistik amaçlı teleferiğin Altunizade üzerinden Avrupa yakasına geçeceğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş, “Bazı minibüs hattı güzergahına havaray yapacağız ve minibüsçü esnafımızı da sistemin içine alarak mağdur etmeyeceğiz” dedi. İstanbul'da 635 kilometrelik bir raylı sisteme ihtiyaç duyulduğunu, bunu adım adım yapmaya başladıklarını hatırlatan Kadir Topbaş, projeler arasında, 40 kilometreye yakın Havaray hattının yer aldığını ifade etti.

ibb.gov.tr'de yer alan habere göre Başkan Topbaş, “Havaray'ın olduğu bazı bölgelerde, minibüs hatları var. Bu hatların olduğu yerdeki minibüs esnafının mağdur olmaması için, minibüs esnafını bir şirketin altında toplamak istiyoruz. Nasıl Otobüs A.Ş'yi kurduk, bunun gibi... Bu esnafımız, gelsin, Havaray'ı işletsin. Bir taraftan çözüm ararken, esnafımız mağdur olmasın. Bunlardan bir tanesi de Şişhane Kasımpaşa üzerinden olacak. Sefaköy Halkalı üzerinde yaptığımız var, aynı şekilde. Havaray projesinde, minibüs esnafını sistemin içine alarak, onları mağdur etmeyeceğiz. Projelendirme aşamasında” ifadelerini kullandı.

Bu hatları projelendirirken yolcu taleplerine, saatte kaç bin yolcu taşınacağına baktıklarını ve buna göre sistem geliştirdiklerini anlatan Başkan Topbaş, “Yolcu sayısı arttıkça sistem pahalı hale geliyor. Bir de geçeceği güzergahlarda, çalışmalar yapılacak. Görüntü olarak rahatsız edici olmamalı, çevreyi rahatsız etmemeli” dedi. Havarayın 8 noktada düşünüldüğünü, bu sayının ilerde daha da yukarı çıkarılabileceğini dile getiren Topbaş, “Anadolu yakasında, Kadıköy-Kartal metro hattımız var. Günde 1 milyon yolcu taşıyacak. Bu ana omurgaya içerlerden gelecek ulaşım sistemleri var. O ulaşım sistemlerini de Havaray'a çevirebiliriz. Böyle bir çalışma yapıyoruz. Yine aynı sistemlerle çözebiliriz” diye konuştu.

Teleferik Boğaziçi’ni tahrip etmeyecek

Boğaziçi’ne yapılacak turistik amaçlı teleferik projesiyle ilgili çalışmaların da davam ettiğini aktaran Başkan Kadir Topbaş, yap-işlet yöntemiyle yapılacak teleferik projesi için bazı firmalardan teklif alındığını konuyla ilgili yapılan çalışmaları incelediğini söyledi.

Başkan Topbaş, “Bir çalışmada büyük bir vagon ve 6 binin üzerinde yolcu taşıma kapasitesi öngörülüyor. Öyle büyük bir sistem konduğu zaman, onların ayakları bayağı ciddi ölçekte çıkıyor, kablolar çok kalın çıkıyor. Boğaz'da rahatsız edici olur. Boğaz'da, teleferiğin turistlik amaçlı ve daha az kapasiteli olması gerektiğini söyledim. Onun üzerinde çalışıyorlar. Onu da yap-işlet olarak düşünüyoruz. Güzergah çalışmasında, Altunizade ile onun karşısına gelen noktalar üzerinde duruluyor. Buralar çevreyi tahrip etmeyecek bir şey olmalı. Bu projeyi yap-işlet olarak almak isteyenler var. Turistik amaçlı, iki kıta arasında gezmek, turistler için çok anlamlı olacaktır” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogaza-teleferik-minibus-yerine-havaray_87391.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!