Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğaz'a Yalıya Tepkiler Büyüyor

Üsküdar’da bulunan Paşalimanı Parkı’na 5 yalı yapılacak olması halkın tepkisini çekti. Kuzguncuk Mahalle Muhtarı Ali Faik Kaptan, “Yalı Boğaz’ın görüntüsünü değiştirdiği gibi insanların temiz hava almasını engelleyecek.” dedi.

yapi.com.tr
Boğaz'a Yalıya Tepkiler Büyüyor

İstanbul Boğazı’nın en güzel yerlerinden Üsküdar sahilinde bulunan Paşalimanı Parkı’na yalı yapılacağı haberi semt sakinleri ve sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Zaman Gazetesi'nin haberine göre, semtte oturan vatandaşlar imza kampanyası başlatarak yalı yapılmasına engel olacaklarını açıkladı. Semtin 50 yıllık sakinlerinden Emine Ekşioğlu Eskiçırak, “Biz parkımızın bu haliyle kalmasını istiyoruz. Buraya yapılacak yalılar, bizim Boğaz’la, denizle olan irtibatımızı keser.” diye konuşuyor. Bir başka mahalle sakini Mehmet Sezgün de böyle bir kararın nefeslerinin kesilmesi anlamına geleceğini düşünüyor. Günümüze kadar ayakta kalamayan ancak tarihi değer taşıyan binaları orijinaline sadık kalarak inşa etmeyi planlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Serasker Hüseyin Avni Paşa ve Arapzade yalılarının kalıntılarına ulaşmıştı. Bu iki yalıyla birlikte bölgeye toplam 5 yalı ve bir karakol yapmayı düşünen İBB, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onay vermesi halinde çalışmalarına başlayacak. Parkın bulunduğu Sultantepe Mahalle Muhtarı Sadık İkiz, arsanın şahıs malı değil de belediyeye ait olması halinde atılacak her adıma karşı olduklarını söylüyor. Boğaz’la temaslarını kesebileceğinden söz eden İkiz, “İnsanları Boğaz’dan mahrum etmenin neresi kamu yararı?” ifadesini kullanıyor.

Parkın yıkılacak olmasının kabul edilemez olduğunu savunan aileler, çocuklarının oynayabileceği başka bir parkın mevcut olmadığından yakınıyor. Mahalle sakinlerinden Mehmet Sezgün, “İnsanlar çoluk çocuğuyla buraya gelip oturuyor, dinleniyor. Halka kazandırılmış bir hak tekrar halkın elinden alınır mı?” diye konuşuyor.

Kamu yararı önce doğayı korumalı

Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, dernek olarak yeşil alanların korunması, halkın da bundan faydalanması gerektiğini düşündüklerini aktarıyor. Yılmaz, “Kamu yararı öncelikle doğayı korumak değil de nedir?” diye soruyor. “Bu yalıları yeniden inşa etme düşüncesi eğer korumacı bir anlayışa dayanıyorsa, benzersiz mimari ve tarihi özelliklere sahip olduğuna yönelik bilgiler kamuoyu ile paylaşılsın.” ifadelerini kullanan şehir plancısı Erhan Demirdizen ise aksi durumda yapılan işi yeşil alana inşaat yapmak olarak değerlendiriyor. Kuzguncuk Mahalle Muhtarı Ali Faik Kaptan da yapılacak yalının Boğaz’ın görüntüsünü değiştirdiği gibi insanların temiz hava almasına ve Boğaz’la temasına da engel olacağını düşünüyor. Ona göre yeşili korumak ranttan daha önemli.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogaza-yaliya-tepkiler-buyuyor_108373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!