Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Boğaziçi İmara Mı Açılacak?

Yeni yapılacak imar planıyla İstanbul Boğazı‘nın iki yakasının imara açılacağı ileri sürüldü.

yapi.com.tr
Boğaziçi İmara Mı Açılacak?

Milliyet gazetesinden Hülya Çaylak’ın haberine göre en son Sevda Tepesi’nin imara açılmasıyla gündeme gelen Boğaziçi‘nde yakında yeni gelişmeler olacak. Yeşil alan olduğu için Boğaziçi‘nde yıllardır bekleyen arsaların imara açılabileceğini ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapma yoluna gideceğini ifade eden Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, “Bakanlık, yeni imar kanunu değişikliği ile bu konudaki belediyelerin ve kamu idarelerinin keyfi olarak imar planı ile el attıkları yerlerin geri iadesine yönelik bir değişiklik tasarısı hazırlamış durumda” diye konuştu. Bu düzenleme sonunda konuyla ilgili son sözü söyleme yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olacağını ifade eden Kiraz, “Bu tasarı ile artık belediyeler istedikleri şekilde mülkiyet hakkını kısıtlayamayacaklar” dedi.

Arsa sahibi proje geliştirebilecek

Kiraz, şöyle konuştu: “Belediyelerin bugüne kadar yapmış oldukları imar planları ile ilgili 5 yıl içerisinde kamulaştırması yapılarak uygulamaya geçilmeyen taşınmazların hak sahiplerine iadesi öngörülüyor. Tabi ki bu iade taşınmazın imar durumu düzeltilerek yapılmak zorunda yani özel şahsın yeşil alanda gösterilen parseli kamulaştırılmamışsa 5 yılın sonunda bölgede mevcut imar durumuna göre şahsın kullanımına geri verilmek zorunda kalacak. Taşınmaz sahibi de bu taşınmazı mevcut imar durumuna göre inşa edebilecek. Boğaziçi bölgesindeki taşınmazlar ya ilgili idare tarafından kamulaştırılarak bedeli ödenecek ya da hak sahiplerinin kullanımına tahsis edilecek. Kullanım amacına tahsis edilen taşınmazlarla ilgili imar durumu ise ilgili belediyeye göre yapılabilecek.”

Davalar belediyelerin bütçelerini çökertecek

Boğaziçi İmar Yasası’nda değişiklik yapılacağı yolunda kendilerinin de birçok dedikodu duyduklarını ifade eden Bosforce Gayrimenkul Yönetici Ortağı Ulvi Özcan ise, “Bize gelen duyumlar yalnızca söylenti olmakla birlikte farklı yerlerden aldığımız istihbaratlar bu söylentilerin gerçek olabileceğini gösteriyor. Zaten yeni bir düzenleme yapılması gerekiyordu. Boğaziçi ile ilgili yapılacak değişiklikteki esas sebebin hak sahiplerinin belediyelere açtığı davalardı. Davalar belediyelerin bütçelerini çökertecek duruma gelebilir. Neticede bu kamunun parası” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazici-imara-mi-acilacak-_105841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!