Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Boğaz’a Beton Planına Danıştay’dan Ret!

Boğaziçi’nde imar yoğunluğunu artırıcı plan ve plan notlarıyla ilgili yürütmenin durdurulmasına yapılan itiraz reddedildi.

yapi.com.tr
Boğaz’a Beton Planına Danıştay’dan Ret!

Sol Gazetesi'nden Rıfat Doğan'ın haberine göre, Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu tarafından 2006 yılında onaylanan Boğaziçi’nde imar yoğunluğu düzenlemesiyle ilgili TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce dava açılmış, 5’nci İdare Mahkemesi 2011 yılında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Karara itiraz eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temyiz başvurusunda bulunduğu Danıştay’dan ret yanıtı aldı. Danıştay, İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı da onadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası İstanbul Büyükent Şubesi, “Düzenleme, 1983 yılında yürürlüğe giren 2960 Sayılı Boğaziçi Yasası ile koruma altına alınan; topografyasını süsleyen doğası, yalı ve köşkleri ile dünyada örneği olmayan eşsiz güzellikteki Boğaziçi, bu özelliği nedeniyle dünya mirası listesine alınması için girişimler bulunurken rant uğruna yapılaşmanın artırılması, topografyanın ve doğanın yok edilmesinin önünü açan ve Boğaziçi’nde yetkiyi uzmanlardan siyasetin emrine veren AKP hükümetinin bir uygulaması daha yargı kararı ile durduruldu” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogaza-beton-planina-danistaydan-ret_116829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!