Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Boğaz'ın En Değerli Arazisi İcradan Satışta

Kriz nedeniyle yoğun günler yaşayan İstanbul 10. İcra Dairesi, tek kalemde 2009'un en yüksek meblağlı satışı için geri sayıma geçti. Yurdu Hastanesi'nin kurucusu Asım Onur'un miras kavgasına tutuşan çocukları Şifa Onur, İrem Katoğlu ve Oğuz Onur'a ait olan Ortaköy sırtlarındaki 318 milyon TL değer biçilen arazi 18 Aralık'ta üçüncü kez icra yolu

Milliyet GazetesiKriz nedeniyle yoğun günler yaşayan İstanbul 10. İcra Dairesi, tek kalemde 2009'un en yüksek meblağlı satışı için geri sayıma geçti. Yurdu Hastanesi'nin kurucusu Asım Onur'un miras kavgasına tutuşan çocukları Şifa Onur, İrem Katoğlu ve Oğuz Onur'a ait olan Ortaköy sırtlarındaki 318 milyon TL değer biçilen arazi 18 Aralık'ta üçüncü kez icra yolu ile satışa çıkıyor.

Arazi üzerinde Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Alarko Holding'in binası, Suriye'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na ait bir bina, bir köşk ve bir apartman bulunuyor. Alarko Holding'in kira kontratının süresi ise 2010 yılının nisan ayında doluyor. Alarko Holding CEO'su Ayhan Yavrucu, arazinin satışı ile ilgilenmediklerini açıkladı.

Davalı kardeşler vergi rekortmeni

Arazinin geçmişi Sultan 2. Abdülhamit'e dayanıyor. 2. Abdülhamit'in araziyi üç kızına paylaştırdı. Kızlarından Zekiye Sultan hakkına düşen 42 dönümlük araziyi 1926 yılında dönemin ünlü hastanelerinden Şifa Yurdu'nun sahibi Asım Onur'a sattı. Ancak Asım Onur'un ölümünün ardından çocukları Şifa Onur, İrem Katoğlu ve Oğuz Onur arasında kamuoyuna 'kedi kavgası' olarak yansıyan tartışmalar miras kavgasına dönüştü.

Kardeşler arasındaki kavga Psikolog Şifa Onur'un "kardeşlerim ortak malımız ile ilgili hesap vermediler, bana kötü davrandılar" iddiası ile su yüzüne çıktı.

Şifa Onur, babasından kalan arazinin paylaştırılması için İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. İrem Katoğlu ile ağabeyi Oğuz Onur ise Şifa Onur'un arazideki barınakta 90'a yakın kedi beslediğini ve akli dengesini yitirdiği gerekçesi ile karşı dava açtı. Mahkeme arazinin satılması kararına vardı.

Arazinin ilk satışı 27 Temmuz 2009'de yapıldı. Ancak alıcı çıkmadığı için 13 Ekim'de yeniden satışa çıkıldı. Yine bir sonuç alınamadı. üçüncü satış ise 18 Aralık'ta. 18 Aralık'ta bir sonuç alınamazsa 28 Aralık'ta yeniden satış gerçekleştirilecek.

Satış, İstanbul 10. İcra Dairesi'nde yapılacak. İcra satışlarında varlıklar ilk satışta muhammen bedelin yüzde 60'ı kadar bir bedelle, ikinci satışta ise yüzde 40 bir bedelle satılıyor. Mal paylaşımı kavgasına giren Şifa ve Oğuz Onur kardeşler bir dönem İstanbul'da en çok gayrimenkul vergisi veren isimler arasında yer aldı.

Deliren Ürdün Kralı Şifa Yurdu'nda kaldı Kardeşler arasında kavgaya yol açan arazi üzerindeki Şifa Yurdu Hastanesi tarihi olaylara tanıklık etti. Şerif Hüseyin'in oğlu Abdullah 1921'de Ürdün Kralı ilân edildi. 30 sene hüküm sürdü ve 1951 Temmuz'unda Kudüs'te kurşunlandı. Taht bu defa Abdullah'ın oğlu Talâl'a ama sadece bir seneliğine geçti. Ürdün tahtına oturan Talâl delirdi, delirince tahttan indirildi. Ortaköy'deki Şifa Yurdu'na yatırılan Talâl 1972'deki ölümüne kadar tam 19 sene burada kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazin-en-degerli-arazisi-icradan-satista_74838.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!