Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yıkım Günleri

Boğaz'ın Hayaletleri Gitti

Sarıyer'de görüntü kirliliği yaratan "Uyum Villaları" sonunda yıkıldı. 22 yıl önce temeli atılan ancak yasayla ruhsatsız hale gelen 54'ü Uyum Kooperatifi'ne ait 57 villa İstanbul Belediyesi ekiplerince yerle bir edildi.

Sabah Gazetesi/Mustafa KAYA
Boğaz'ın Hayaletleri Gitti

stanbul-Sarıyer'de yapımına 22 yıl önce başlanan ve İmar Yasası'nda yapılan değişiklikle ruhsatsız duruma düşen Uyum Konut Yapı Kooperatifi villalarından geri kalan 54'ü İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından dün yıkıldı. 85 villa da eski Belediye Başkanı Nurettin Sözen döneminde yıkılmıştı. Maden Mahallesi sırtlarında Boğaziçi öngörüm alanı içinde bulunan ve 'Hayalet Villalar' olarak adlandırılan Uyum Konut Yapı Kooperatifi'ne ait 54 villa için, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yıkım kararı çıkmıştı. Yapımına 1985 yılında ANAP'lı Bedrettin Dalan'ın belediye başkanlığı döneminde başlanan villalar bugüne kadar birçok iktidar ve belediye başkanı tarafından yıkılmak istenmiş ancak hukuki engeller aşılamadığı için yıkım gerçekleştirilememişti.

54ü Kooperatife Ait

54 villa için dün saat 06.00 sıralarında 250 zabıta ve 6 iş makinesi yıkıma geldi. Zabıta ve jandarmanın güvenlik önlemi altında olaysız geçen yıkımda 54'ü Uyum Kooperatifi'ne ait toplam 57 villa yıkıldı. Belediye'den yapılan açıklamada, aynı bölgede Uyum Villaları'nın dışında kalan 295 villanın daha yıkılacağı belirtildi. Açıklamada Uyum Konut ve Yapı Kooperatifi'ne 1985 yılında 3194 sayılı İmar Yasası'nın 47. maddesine göre ruhsat verildiği ancak bu maddenin 11 Aralık 1986'da Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesinin ardından ruhsatların iptal edildiğinin altı çizildi.

Topbaş: Şikayetler Vardı

S.S. Uyum Konut Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Şadi Kara ise yıkımın kanunsuz olduğunu ileri sürerek, "1989'da kişisel davalarla ilgili daha önce 85 villamız yıkıldı. Bugün de hiçbir tebligat yapılmadan yıkım başlatıldı. Kanuni bütün haklarımızı sonuna kadar arayacağız" dedi. Sarıyer, Beşiktaş, Beykoz ve Üsküdar'da bulunan toplam 1042 villa için yıkım kararı alındığını ifade eden Kara, "Bunların arasında sadece 100 tanesi Uyum Kooperatifi'ne ait, ancak herkes bu villaların tamamının bize aitmiş gibi olduğu gündeme getiriliyor. Eğer boğaz öngörünümde yerler yıkılacaksa özellikle Armutlu ve Sarıyer'deki gecekonduları da görsünler" şeklinde konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş da şunları söyledi: "Olumsuzlukların mekânları haline gelmiş, çevreden de ciddi şikayetler vardı. Ondan sonrası mülkiyet sahiplerinin kendi değerlendirmeleri."

Sahipleri Arasında Birçok Ünlü Var

Uyum Kooperatifi'nde yıkılan 54 villanın sahipleri arasında: eski Bakırköy Belediye Başkanı Naci Ekşi, eski Kuvvet Komutanlarından Tahsin Şahinkaya ile Sedat Celasun, işadamları Yıldırım Demirören, Mehmet Ali Yılmaz, gazeteci Güneri Civaoğlu, Yusuf Bozkurt Özal'ın eşi Elizabeth Heidi Özal, eski general ve Gençlik ve Spor Bakanı Abdullah Tenekeci de var. Bu arada belediye yetkilileri, yıkım maliyetlerinin de villa sahiplerinden tahsil edileceğini bildirdi. Maliyet, yüzde 20 fazlasıyla tahsil edilecek. Ücretin ise yaklaşık bin 500 YTL olduğu kaydedildi.

Dört Belediye Başkanı Eskitti
Yapımına 1985 yılında Dalan döneminde başlanan Uyum Villaları, Bedrettin Dalan, Nurettin Sözen, Tayyip Erdoğan ve Ali Müfit Gürtuna'nın belediye başkanlığı dönemlerini gördü. Defalarca yıkılmaya çalışıldı. Ancak farklı hukuki engeller nedeniyle yıkım gerçekleşmedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazin-hayaletleri-gitti_53023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!