Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Boğazlar Dünya Varlığı Olarak Korunmak Zorunda’

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan, İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nın artık dünyanın varlığı olarak korunması gerektiğini söyledi. Kalkavan, bugün 400 milyon ton olan tehlikeli madde geçişinin 2020 yılında 800 milyon tona çıkmasının tahmin edildiğini kaydetti.

Zamaneniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan, İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nın artık dünyanın varlığı olarak korunması gerektiğini söyledi. Kalkavan, bugün 400 milyon ton olan tehlikeli madde geçişinin 2020 yılında 800 milyon tona çıkmasının tahmin edildiğini kaydetti.

DTO'nun aylık olağan toplantısında konuşan Kalkavan, Fransa'da mart ayı başındaki konferansta konunun ele alındığını hatırlatarak, yabancı devletlerin de artık Akdeniz'de boğazları çevre bakımından en riskli bölge kabul ettiğini anlattı. Kalkavan, boğazların korunması için Bakü Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın yanı sıra Samsun Ceyhan Boru Hattı'nı önerdiklerini bildirdi. Türkiye'de yatçılık sektörünün hızla geliştiğini anlatan Kalkavan, şubat ayı içerisinde yapılan Boat Show Fuarı'nda hem kalite hem katılım açısından yükseklişte olduğunu belirtti. Bu sektörde yüksek vergi alınmasının önemli bir sorun olduğunu söyleyen Kalkavan, "Araba lüks, yat çok lüks kavramını değiştireceğiz." dedi. Başkan Kalkavan, Türkiye sularında Türk bayraklı yatlardan vergi alındığı halde Yunan Bayraklı yatlardan vergi alınmamasını garip bir durum olarak niteledi. DTO Meclisi, 10 Mart'taki meclis üye ve meslek komiteleri seçimlerinden sonra ikinci toplantısını yaptı. Metin Kalkavan, konuşmasından önce yeni yönetim kurulu üyelerini tanıttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazlar-dunya-varligi-olarak-korunmak-zorunda_24798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!