Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boğazlar Elektronik Gözle Denetlenecek

Uzun bir süreden bu yana yapımı gündemde bulunan İstanbul ve Çanakkale boğazlarına kurulması öngörülen boğazların radarla kontrolünü sağlayacak Gem

Türkiyeb>Uzun bir süreden bu yana yapımı gündemde bulunan İstanbul ve Çanakkale boğazlarına kurulması öngörülen boğazların radarla kontrolünü sağlayacak Gemi Trafik İzleme Sistemi projesinde sona yaklaşıldı.
İstanbul ve Çanakkale boğazlarına kurulacak gözetleme istasyonları ile ilgili cihazların tamamının Türkiye’ye getirilerek montajına başlandığı bildirildi. Denizcilik Müsteşarlığı’nın üç yıl önce gerçekleştirdiği ihale sonrası ABD’li Lockheed Martin firmasının yapımını üstlendiği iş kapsamında, İstanbul ve Çanakkale boğazlarına toplam 13 adet kule, 2 adet de gözetleme istasyonu inşa ediliyor. Yaklaşık 22 milyon dolara malolacak sistemin yapımına yönelik olarak her iki boğazda alt yapı çalışmaları tamamlanarak sistemin test çalışmalarına geçildi.
ğ Kazalar önlenecek
Geçici kabul işlemlerinin bu ay içinde tamamlanmasının ardından sistemin 1 Temmuz 2003 tarihinde yapılacak törenle resmen hizmete alınacağı bildirildi.
İkinci aşamada Marmara bölgesine de kurulacak sistem sonrasında gemilerin boğazlara girişinden çıkışına kadar geçen süredeki tüm hareketler tek merkezlerden yönlendirilerek kontrol altına alınacak. Sistemin işletmeye alınmasından sonra İstanbul’a korkulu dakikalar yaşatan gemi kazaları büyük ölçüde önlenecek.

Kontrol Marmara’da başlayacak
30’a yakın kamu ve özel kuruluşun yararlanacağı İstanbul ve Çanakkale boğazları gemi trafik izleme sisteminin finansmanı, Denizcilik Müsteşarlığı’nın öz kaynaklarından karşılanacak. İki boğazın yanısıra, daha sonra yapılan revizyonla gemi trafik izleme projesine dahil edilen Marmara denizine ise 5 adet kule ve bir adet de gözetleme istasyonu kurulacak. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca ihale edilecek olan radar kontrol sisteminin de önümüzdeki yıl içinde hizmete alınması öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazlar-elektronik-gozle-denetlenecek_4670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!