Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Böl ve Planla’ Dönemi

Turizm bölgelerinin bütününü imara açma girişimlerinin Danıştay’dan dönmesinin ardından, yargı kararını aşmak isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, alanları parçalara ayırarak planlama yoluna gitmesi, hukuka karşı hile olarak değerlendiriliyor. Çevreciler girişimleri, “yamalı bohça anlayışı” yorumuyla eleştiriyor.

Cumhuriyet Ege
‘Böl ve Planla’ Dönemi

Turizm bölgelerinin bütününü imara açma girişimlerinin Danıştay’dan dönmesinin ardından, yargı kararını aşmak isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, alanları parçalara ayırarak planlama yoluna gitmesi, hukuka karşı hile olarak değerlendiriliyor. Çevreciler girişimleri, “yamalı bohça anlayışı” yorumuyla eleştiriyor.

Bodrum Yarımadası üzerine hazırlanan kültür, turizm koruma ve gelişim bölgesi planının Danıştay’da iptal edilmesinin ardından Bakanlar Kurulu, Gündoğan, Yalıkavak ve Göltürkbükü için ayrı bir “turizm merkezi” kararı almıştı. Bu gelişmeyi yargıya taşıyacan çevreciler, mahkemeden, bakanlık işlemi hakkında yürütmeyi durdurma kararı çıkarttılar.

Benzer yaklaşım son olarak Çeşme Yarımadası için de sergilendi. Yarımadanın bütününe yönelik hazırlanan planlama Danıştay’dan döndü. Danıştay bu kararında, büyük ölçekli arazilerin tek şahısların elinde toplanmasının haksız bir zenginlik yaratacağını bunun da kamu yararı ilkesiyle örtüşmeyeceğini vurguladı. Ayrıca, turizmin kendi kaynağını tüketmesine izin verilemeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine bakanlık, Çeşme’yi Yumru Koyu, Şifne, Güvercinlik ve Çakabey turizm bölgeleri olmak üzere dört ayrı parçaya ayırdı. Girişimin yeniden yargıya taşınması için hazırlıklar yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, anılan yerleşimlerin bütününe yönelik hazırladığı planlamaların, büyük yüzölçümlü alanları kapsaması ve yüksek yargının vurguladığı gibi, rant olanağı yaratması karşısında, “parçalayarak planla” olgusu gündeme getirildi.

Bakanlar Kurulu’nun Gündoğan, Yalıkavak ve Göltürkbükü planlamasını yargıya taşıyan kesim içerisinde yer alan Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, bakanlığın Bodrum’u, rant uğruna yamalı bohçaya dönüştürmek istediğini söyleyerek, “Yarımadanın tamamını turizm bölgesi ilan edemediler, bölüp parçalayarak ranta ve imara açmaya çalıştılar. Ancak yanlış hesap yargıdan döndü” dedi.

Bodrum Mimarlar Odası Temsilcisi Mahmut Yıldırım da, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan, 1/ 100 binlik Bodrum Yarımadası Kültür ve Turizm Gelişme Belgesi İmar Planı Revizyonu’nu iptal ettirdiklerin anımsattı. Yıldırım, “Bunun ardından bakanlığın yarımadanın kuzeyini ayırarak turizm merkezi ilan etmesinin, eski planı farklı bir şekilde delmeye yönelik olduğu ortaya çıktı. Ancak, Danıştay’a yapılan itiraz yerinde bulundu ve mahkeme kararını delme girişimleri ilk reddedilişle karşılaştı. Şimdi bölgeye bilirkişi gelecek ve incelemelerde bulunacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bol-ve-planla-donemi_77316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!