Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bölgede En Büyük Olma Yolundaki İzocam'ın Karı Yatırımdan Düştü

İzolasyonda kullanılan mineral elyaf üretiminde bölgenin en büyüğü olma yolundaki izocam'ın karı, bu amaçla kriz döneminde de süren yatırımların etkis

İş Net/23.10.2002zolasyonda kullanılan mineral elyaf üretiminde bölgenin en büyüğü olma yolundaki izocam'ın karı, bu amaçla kriz döneminde de süren yatırımların etkisiyle geriledi. İzocam'ın net karı geçen yılın ilk 9 aylık dönemindeki 4.24 trilyon liradan 2.64 trilyon liraya indi. İzocam, aralık ayında tamamlanacak yatırımlarla Gebze ve Tarsus'taki fabrikalarında toplam yıllık üretim kapasitesini 35,000 tondan 55,000 tona çıkararak, ortadoğu ve balkanlar'da
en büyük mineral elyaf üreticisi olacak. İzocam'ın mayıs ayında tamamlanan ve 8.5 milyon dolara mal olan Tarsus yatırımıyla fabrika kapasitesi 20,000 tondan 30,000 tona yükseldi. Gebze yatırımı ise 5 milyon dolar tutarında olacak ve fabrika kapasitesini 15,000 tondan 25,000 tona çıkaracak.
İzocam'ın 9 aylık faaliyetlerinin açıklanması amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan genel müdür yardımcısı Hasan Eröktem, "bu yıl yatırım yılı olması nedeniyle, yatırımlardan kaynaklanan amortismanlar kar marjlarımızı etkiledi" dedi. Şirketin brüt kar marjı 2001 yılının ilk 9 ayındaki yüzde 42'lik düzeyinden bu yılın aynı döneminde yüzde 36'ya geriledi. Yatırımlar nedeniyle, izocam'ın duran varlıkları ilk 9 ayda geçen yılın aynı dönemindeki 16.4 trilyon liradan 33.15 trilyon liraya, uzun vadeli borçları da aynı donemde 3.417 trilyon liradan 13.117 trilyon liraya yükseldi. Eröktem, 2 fabrikadaki yatırımlar için Türkiye Sanayi Kalkınma Bankası'ndan 2 dilim halinde toplam 7.8 milyon euro tutarında 7 yıl vadeli kredi aldı ve eylül sonu itibarıyla bunun 6 milyon euro'luk bölümünü kullandı. Eröktem, kredi maliyetinin eurobor artı 1.8 ve eurobor artı 2 puan olduğunu söyledi. Finansal borçların eylül sonu itibarıyla 10 trilyon lira düzeyinde olduğunu bildiren Eröktem, hedeflerinin bu borçları yıl sonunda 5 trilyon liraya indirmek olduğunu soyledi.
Genel Müdür Nuri Bulut da toplantıdaki sunumunda, kardaki gerilemeye karşılık, 2002 yılında amortisman artı kardan oluşan 13 trilyon liralık kaynak yaratacaklarını söyledi. İzocam'ın net satışları geçen yılın ilk 9 ayındaki 35.35 trilyon liradan, bu yıl 54.26 trilyon liraya yükseldi. Bulut, 2002 yılı için daha önce koydukları 75 trilyon liralık ciro hedefini 80 trilyon liraya yükselttiklerini söyledi. Bulut, son çeyrekte yüzde 14 büyüme öngördüklerini ve 9 ay sonunda 10 milyon dolar düzeyinde olan ihracatı da geçen yılki 11 milyon dolardan 13 milyon dolara çıkartacaklarını anlattı. İzocam'ın başlıca ihracat pazarlarını, ırak dışında tüm ortadoğu ülkeleri ve balkan ülkeleri ile Çin Halk Cumhuriyeti oluşturuyor. Bölgenin en büyük mineral elyaf üreticisi olarak ihracata büyük önem verdiklerini anlatan bulut, diğer arap ülkelerine göre yüzde 15 fazla gümrük vergisi ödedikleri mısır ile serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanmasını istedi. Bulut ayrıca kafkas pazarına giriş için Gürcistan demiryolu bağlantısının yapılmasını, balkanlar'a yönelik taşımada da Avrupa Birliği standartlarında vagon tahsisi istedi. Bulut "bakır" diye nitelediği afrika pazarı için de çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bolgede-en-buyuk-olma-yolundaki-izocamin-kari-yatirimdan-dustu_2187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!