Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bolu Çimento'dan, Erdemir'de 23 Milyon Euroluk Yatırım

Bolu Çimento, Erdemir'in demir-çelik üretiminden açığa çıkan cürufla çimento üretecek. Erdemir'in içinde bir araziyi kiralayacak olan şirket, cüruf için de bir bedel ödeyecek.

Referans Gazetesi/Pınar Sungurb>Oyak Çimento Grubu bünyesindeki Bolu Çimento, aynı grup çatısı altında olan Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nın (Erdemir) üretiminden arta kalan 800 bin tonluk cürufu fırsata dönüştürecek. Erdemir'in üretim sahasının içindeki bir araziyi kiralayarak 23 milyon euro değerinde çimento öğütme tesisi kuracak olan Bolu Çimento, bu sayede cüruflu çimento üretir hale gelecek.

Şirket, Erdemir'e hem öğütme tesisini kuracağı alan için, hem de kullanacağı cüruf için bedel ödeyecek. Demir çelik üretiminden açığa çıkan cüruf, çemanto sektöründe katkı maddesi olarak kullanılıyor. Erdemir bugüne kadar üretiminden açığa çıkan bu cürufu yurtiçindeki çimento fabrikalarına satıyordu. Bu arada cüruflu çimentonun dayanıklılığı diğer çimento çeşitlerine oranla daha yüksek seviyede bulunuyor.

Erdemir yönetimi ile karşılıklı görüşmelerinin sürdüğünü belirten Bolu Çimento Genel Müdür Yardımcısı Memiş Vanlı, "Erdemir'e ödeyeceğimiz kira ve kullanacağımız cürufun bedeli ilerleyen günlerde belli olacak" dedi. Erdemir üretiminden her yıl ortalama 600-700 bin ton civarında cüruf açığa çıktığını belirten Vanlı, Bolu Çimento'nun ilk kez cüruflu çimento üretimi yapar hale geleceğini söyledi.

Tesis 2 yıl sonra devrede
Cüruflu çimento üretiminin yanı sıra cürufu öğütüp satabileceklerine de dikkat çeken Vanlı, Erdemir üretiminden açığa çıkan cürufun şimdiye kadar atık halinde toprağa gömüldüğüne dikkat çekti. cürufun çimento sektöründe kullanılmaya başlanmasıyla birlikte kıymetlendiğine de dikkat çeken Vanlı, yurtiçinde ve yurtdışında cüruflu çimento üretimi yapan fabrikalar bulunduğunu hatırlattı. Erdemir içinde kiralayacakları araziye 22.8 milyon euro değerindeki yatırımın Bolu Çimento'nun özkaynaklarından karşılayacaklarını belirten Vanlı, "Yeni kuracağımız tesisin öğütme kapasitesi saatte 84 bin ton civarında olacak" dedi. Vanlı, Erdemir üretim sahası içerisinde kuracakları öğütme tesisinin 2 yıl sonra devreye gireceğini söyledi.

Dünyanın 13’üncü büyük demir-çelik şirketi konumunda bulunan Erdemir’in sermayesinin yüzde 46,12’si 2005 yılının ekim ayında 2 milyar 770 milyon dolar karşılığında Oyak Grubu'na devredilmişti. Sermayesinin yüzde 48’i halka açık olan Bolu Çimento'nun ise yüzde 51,94'ü Oyak Grubu'na ait bulunuyor. Bolu Çimento'nun satış gelirleri bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 40,4'lük artışla 27.6 milyon YTL'ye yükseldi. Aynı dönemde faaliyet kârı 7.6 milyon YTL'den 13.6 milyon YTL'ye çıkan şirketin net kârı ise yüzde 83,6 oranında artarak 11.2 milyon YTL olarak gerçekleşti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bolu-cimentodan-erdemirde-23-milyon-euroluk-yatirim_54954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!