Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bolu Göynük Evleri’ne Restorasyon

Bolu’nun Göynük İlçesi’ndeki 100-150 yıllık tarihi geçmişe sahip evlerin çoğunun restorasyona ihtiyacı bulunduğu, evlerden 3’ünün restorasyonu için

NTV-MSNBC
Bolu Göynük Evleri’ne Restorasyon

b>Bolu’nun Göynük İlçesi’ndeki 100-150 yıllık tarihi geçmişe sahip evlerin çoğunun restorasyona ihtiyacı bulunduğu, evlerden 3’ünün restorasyonu için Valilikçe 100 milyar lira tahsis edildiği bildirildi.

Bolu Valisi Mehmet Ali Türker, Göynük İlçesi’nde bulunan tarihi evlerin restorasyon çalışması kapsamında Göynük Kaymakamlığı’na tahsis edilen para ile 3 tarihi evin restore edileceğini belirtti.

Vali Türker, “Bizim hedefimiz Abant’a gelen tatilcilerin Mudurnu ve Göynük’ü de ziyaret etmelerini sağlamak. Göynük ve Mudurnu ilçeleri keşfedilmeyi bekleyen birer Safranbolu. Göynük İlçesi’nin mevcut turistik yatak kapasitesinin artırılması önemli, özel sektör tarafından Göynük’e yaptırılan 130 yataklı bir otel 26 Haziran’da hizmete açılacak. Bu bölge acilen turizm bölgesi ilan edilmeli” diye konuştu.


162 EV RESTORASYON BEKLİYOR
Göynük Belediye Başkanı Abdülkadir Yılman, İlçe’de tarihi özelliğe sahip tescilli 162 bina bulunduğunu anlatarak, “İlçe’de bulunan binaların neredeyse tamamının restorasyona ihtiyacı var. Bu amaçla ÇEKÜL ve Mimarlar Odası ile görüşmelerimiz sürüyor. Kültür Bakanlığı, İlçe’de 150 yıllık geçmişe sahip bir evi restore ettirecek” dedi.

Başkan Yılman, restore edilen tarihi evin ‘Göynük Evi’ olarak kullanılacağını kaydetti. Göynük’teki tarihi binalar arasında en fazla ilgiyi ise Türk ordusunun Sakarya’da kazandığı zafer sonrasında, dönemin kaymakamı tarafından zaferin anısına yaptırılan ‘Zafer Kulesi’ görüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bolu-goynuk-evlerine-restorasyon_12304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!