Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bolu Tüneli Meğer 1 Yıldır Sigortasızmış

Karayolları Genel Müdür Vekili Sabri Özkan Erbakan, 17 Ağustos depreminde büyük hasar gören Bolu Tüneli'nin bir yıldır sigortasız olduğunu açıkladı

Hürriyetb>Karayolları Genel Müdür Vekili Sabri Özkan Erbakan, 17 Ağustos depreminde büyük hasar gören Bolu Tüneli'nin bir yıldır sigortasız olduğunu açıkladı. Sözkonusu depremde 99.5 milyon dolar hasar oluştuğunu anımsatan Erbakan, riskin ciddi olduğunu, yüklenici Astaldi'nin hemen yeni sigortayı yapması gerektiğini bildirdi.
Erbakan, Hürriyet'e Bolu Tüneli ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tünelin deprem riskine karşı sigortasız olması dışında, 99.5 milyon dolarlık sigorta parasının Ziraat Bankası'nda banka yöneticilerinin faiz verme önerilerine karşı nasıl nema alınmaksızın bir yıl tutulduğunu anlatan Erbakan, Astaldi firması ve müşavir Yüksel Proje'ye de rest çekti. Tünel çalışmalarının hızlandırılmasını isteyen Erbakan, aksi taktirde Astaldi'nin anlaşmasını hiç çekinmeden fesh edeceğini kaydetti.

Projeyi tekrardan değerlendireceklerini, buna karşılık fiziki gerçekleşmenin üçte iki civarında olduğunu söyleyen Erbakan, ‘‘En geç 2004 sonunda bu işin bitirilmesi için iş takvimi isteyeceğiz’’ dedi ve şöyle devam etti:

‘‘Bakın 63. madde var. Buna göre feshedersiniz, ihale yapar yeni müteahhide verirsiniz. Türkiye'de bu işi yapacak çok firma var. Ama başlanmış bir iş, şantiyesi hazır orda, elemanı var, ekipmanı var. Bu işin en kolay tarafı da onun tarafından bitirilmesi. Ama eğer tekrar aynı şekilde iş yavaş gider de bu kredi işlemlerinde birtakım sıkıntılarla karşı karşıya gelirsek ben bu işin bitirilmesi için 63. maddeyi uygulamaktan hiç çekinmem.’’

Astaldi'nin sigortadan alınan paranın kendisinin hakedişi olduğu iddiasına karşılık Erbakan, Astaldi'nin bugüne kadar 130 milyon dolarlık iş yapması gerekirken 39 milyon dolarlık iş yaptığına işare ederek, ‘‘Hakediş olmadan para ödenmez’’ diye konuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/bolu-tuneli-meger-1-yildir-sigortasizmis_2986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!