Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bolu Tüneli'ne By-Pass

Bolu Dağı Tüneli'nin Elmalık kesiminde 12 Kasım depreminde meydana gelen göçük nedeniyle duran çalışmalar, bu bölümün by-pass yapılarak geçilmesi kara

Hürriyet
Bolu Tüneli'ne By-Pass

olu Dağı Tüneli'nin Elmalık kesiminde 12 Kasım depreminde meydana gelen göçük nedeniyle duran çalışmalar, bu bölümün by-pass yapılarak geçilmesi kararından sonra yeniden hız kazandı.

İlk projeye göre 3243 metre olması planlanan sağ tüp 2712 metre, 3307 metre planlanan sol tüp ise 2976 metreye inecek. Bunun için tünel dışından Elmalık bağlantısına 3 kilometre yol yapımı çalışmalarına başlandı.

Ankara ile İstanbul arasında ulaşımı rahatlatacak Bolu Dağı Otoyol Geçişi'nin yapımına 1990 yılında başlandı. Sözleşmeye göre 48 ayda tamamlanması planlanan 25.6 kilometre uzunluğundaki yolun tamamlanması için 120 ay daha ek süre alındı. 18 Şubat 2004 tarihinde tamamlanması planlanan Bolu Dağı Otoyol Geçişi'nin 12 Kasım depreminde hasar görmesi üzerine çalışmalar durdu.

Bolu Dağı Tüneli'nin Elmalık kesiminde betonlanması yapılmayan kısımda göçük meydana gelirken, 2293 metre uzunluğundaki 2 B adı verilen viyadükte ise az hasar oluştu. Göçük üzerine proje değişikliğine karar verildi. Bolu Dağı Otoyol Geçişi'nin tamamını sigortalayan Genarali-Kent Sigorta şirketi, tünel ve viyadükte meydana gelen hasarlar nedeniyle 100 milyon dolarlık tazminatı karşılayınca, çalışmalar yeniden başladı.

By-pass projesi kapsamında Bolu Dağı Tüneli'nin Elmalık kısmında meydana gelen göçük üzerine, otoyolun Elmalık Köyü'nün etrafından dolaşarak, yeniden tünele girmesine karar verildi. Elmalık Köyü'nün etrafını dolaşacak 3 kilometrelik otoyolun yapımı için menfez ve altyapı çalışmalarına başlanırken, tünelin kazım çalışmalarına ise Düzce Kaynaşlı İlçesi tarafında bulunan Asarsuyu Mevkii'ndeki girişten devam ediyor.

TÜNEL KISALDI

Asarsuyu tarafından başlayan tünel kazım çalışmalarında şu ana kadar sağ tüpte 1850, sol tüpte ise 1757 metrelik kazım gerçekleştirildi.

Projeye göre 3243 metre uzunluğunda olması gereken sağ tünel göçük nedeniyle yapılan güzergah deşikliği üzerine 531 metre kısalarak 2712 metreye; 3307 metre uzunluğunda olması planlanan sol tünel de yine aynı nedenle 331 metre kısalarak 2976 metreye inecek. Tünel geçişinin tamamlanması için sağ tüpte 862, sol tüpte ise bin 219 metre daha kazılacak.

By-pass projesi kapsamında göçüğün meydana geldiği Elmalık kısmında çalışmalar hızla devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bolu-tuneline-by-pass_5062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!