Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borçelik' ten 140 Milyon Dolarlık Yatırım

Arcelor ve Borusan’ın işbirliği ile gerçekleştirilen 140 milyon dolar tutarındaki yatırım sonucunda Borçelik’in Gemlik tesislerindeki Sürekli Sıcak

yapitr/Murat Uymuşlar
Borçelik' ten 140 Milyon Dolarlık Yatırım

b>Arcelor ve Borusan’ın işbirliği ile gerçekleştirilen 140 milyon dolar tutarındaki yatırım sonucunda Borçelik’in Gemlik tesislerindeki Sürekli Sıcak Daldırma Galvaniz Hattı’nın teknolojisi yenilendi ve kapasitesi artırıldı. Borçelik, bu yatırımla yassı çelik üretim kapasitesini 1 milyon tona çıkardı.

Borçelik, bir yandan, başta otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere değişik sektörlere Avrupa Birliği standartlarında yassı çelik mamulleri sağlarken, diğer yandan da Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığının azalmasına katkıda bulunacak. Halen yılda yaklaşık 4 milyon ton yassı mamul ithal etmek zorunda kalan Türkiye’de bu alandaki tüketimin 2010 yılında 12 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Borçelik, Sürekli Sıcak Daldırma Galvaniz hattında, Arcelor firmasından aldığı lisansla “Extragal” galvanizleme teknolojisini kullanıyor. İç ve dış yüzey saclarında yüksek katma değer yaratan bu teknoloji sayesinde son dönemde ihracat ve üretimi artıran otomotiv ve beyaz eşya sektörüne Avrupa Birliği standartlarında sanayi girdisi sağlamak mümkün oluyor.

Çelik üretiminde bir dünya devi olan Arcelor ve Borusan’ın 2001 yılının sonunda aldıkları ortak kararla başlatılan Borçelik Sürekli Sıcak Daldırma Galvaniz Hattı yatırımının ilk fazı Eylül 2003’te, ikinci fazı ise Mayıs 2004’te devreye girdi.

Yatırımla ilgili bir değerlendirme yapan Borçelik Genel Müdürü Mehmet Betil şunları söyledi:

“Bizim vizyonumuz birinci sınıf çelik kullanıcıları ile endüstriyel işbirliği öncülüğümüzü devam ettirerek değer yaratmak, hizmet kalitemizde ve teknolojide öncülüğü bırakmamaktır. Borçelik Sıcak Daldırma Galvaniz Hattı yatırımımızla, galvanizli sac alanında özellikle otomotiv üreticilerinin en büyük tedarikçisi olmayı, beyaz eşya ve yapı - inşaat sektörlerindeki pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/borcelik-ten-140-milyon-dolarlik-yatirim_13199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!