Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Borçlanmalar Dört Nala Gidecek' Diyen Akfen En Büyük Tahvil İhracına Hazır

Akfen Holding Türkiye'nin TL cinsi en büyük özel sektör tahvilini ihraç etmeye hazırlanıyor. Holding Başkanı Hamdi Akın, 'İhraç sonrası sağlayacağımız 100 milyon TL'lik kaynağı ağırlıklı enerji yatırımlarında kullanacağız. Beş-yedi yıllık borçlanmalar dört nala gidecek' dedi.

Radikal Gazetesi
'Borçlanmalar Dört Nala Gidecek' Diyen Akfen En Büyük Tahvil İhracına Hazır

Akfen Holding Türkiye'nin TL cinsi en büyük özel sektör tahvilini ihraç etmeye hazırlanıyor. Holding Başkanı Hamdi Akın, 'İhraç sonrası sağlayacağımız 100 milyon TL'lik kaynağı ağırlıklı enerji yatırımlarında kullanacağız. Beş-yedi yıllık borçlanmalar dört nala gidecek' dedi.

Türkiye’nin TL cinsi en büyük özel sektör tahvil ihracını gerçekleştirmeye hazırlanan Akfen Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Türkiye’de siyasi bir risk görmüyoruz. Bundan sonraki süreçte Türk özel sektörü 5-7 yıllık borçlanmalara da dört nala gidecektir” dedi. 

Akfen Holding’in 100 milyon TL’lik tahvil ihracı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Akın, elde edilecek gelirin ağırlıklı olarak enerji alanında kullanılacağını açıkladı.

3-5 Mart tarihleri arasında talep toplanacak olan arza ilişkin bilgi veren Hamdi Akın, “Arzdan elde edilen 100 milyon TL’lik gelir ağırlıklı olarak enerji alanında kullanılacak. Yaklaşık 700 milyon dolarlık bir enerji yatırımımız var. Bunlar yapım aşamasında olan enerji yatırımları. İhraçtan elde edilen gelirin bir kısmını bu alanda kullanacağız. Bir kısmı da şirketin kendi yatırımlarında kullanılacak” dedi.

Akın, daha önce, 2012 yılı sonunda 409 milyon avroluk yatırımını tamamlamış olacaklarını ve toplamda 278 Megawatt (MW) kurulu güce sahip olacaklarını açıklamıştı.

‘Borçlanma dört nala’

Türkiye’de reel sektörün de artık kredi enstrümanlarını kullanır hale geldiğini belirten Akın, sözkonusu halka arzın piyasada en büyük işlem görecek halka arzlardan biri olacağını belirterek şunları söyledi: “Arkamızdan bir çok özel sektör tahvil ihracının geleceğini düşünüyoruz. Faiz biraz yüksek görünüyor. Ama her şeyin bir bedeli var. Artık euro-dolar dışında lira borçlanmaları da başladı. Bundan sonraki süreçte Türk özel sektörü 5-7 yıllık borçlanmalara da dört nala gidecektir.”

‘Siyasi risk görmüyorum’

Akın, siyasi istikrarın ve faizlerin düşüşünün Türkiye’de yeni finansman olanakları sağladığını belirterek, “Türkiye’de siyasi bir risk görmüyoruz. Türkiye’de artık siyasi olarak sürpriz bir şey kalmadı. Şu an yaşanan süreç zaten bir yıldır yaşanıyor. Bunlar piyasaları etkileyecek şeyler değil” diye konuştu.

Akın, bu piyasanın önünün açılmasını istediklerini belirterek “Bankadan borçlanılsaydı faiz yine aynı seviyelerde olacaktı. Ortada bir kayıp yok. Bir kaybın olmaması da bizi yüreklendiriyor” dedi.

Holding’in 2009 sonunda konsolide cironun 2 milyar lira olduğunu belirten Akın, bu sene yüzde 15-20 civarında artış göstermesini beklediğini de sözlerine ekledi.

İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç da, bu hafta Türkiye’nin en büyük özel sektör tahvil arzını  gerçekleştireceklerini belirterek, “Özel sektör tahvillerine getirilen verginin ve bu tahvillerin önünü kesen yüksek faiz ortamının ortadan kalkması ile bu tahvillerin önü açıldı. Bu arzla bu piyasanın önünün açılmasını bekliyoruz. Bir kuşak böyle bir ürünü hiç görmedi” dedi.

Yılda iki kupon ödemeli

Toplantıda tahvil ihracına ilişkin bilgi de verildi. Halka arz edilecek olan tahvile, vade başlangıç tarihi olan 5 Mart’tan itibaren 1 lira nominal değerli 1 adet tahvile 182 günde bir olmak üzere yılda iki kere kupon ödemesi yapılacak. KAP’a yapılan açıklamaya göre, minimum talep miktarının 1.000 adet karşılığı 1.000 lira olduğu tahvillerin ilk kupon ödemesine 16 Kasım 2011 itfa tarihli gösterge devlet tahvili baz teşkil edecek.

Yıllık ek getiri oranı ise yüzde 2.5 ile 3 aralığında olurken, nihai ek getiri oranı ve ilk kupon ödemesine ilişkin yıllık bileşik faiz oranı tahvillerin satış süresinin bitimini takip eden ilk iş gününde KAP’ta ilan edilecek.

Faiz yüzde 11.55

Tahvilin yıllık bileşik faizi ise faiz oranlarının değişmediği varsayımı altında yüzde 11.55 olarak belirlendi.

Halka arzın yüzde 50’sinin yurtiçi bireysel yatırımcılara, kalan diğer yarısı ise yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı. Tahviller, İMKB kot dışı pazarda 12 Mart’ta işlem görmeye başlayacak.

TAV Üsküp ve Ohrid’i işletecek

Akfen’in iştiraki olan TAV Havalimanları Holding’in tamamına sahip olduğu TAV Macedonia DOOEL, Makedonya’da bulunan ve halihazırda faaliyette olan Üsküp ‘Alexander the Great’ (Büyük İskender) ve Ohrid ‘St. Paul the Apostle’ havalimanlarının işletmesini dünden itibariyle devraldığını KAP’a açıkladı.
Açıklamaya göre, havalimanlarının işletme süresi 20 yıl olup, işletme hava trafik kontrol dışında, tüm havalimanı faaliyetlerini kapsıyor.

Alexander the Great Havalimanı 599.000, St. Paul the Apostle Havalimanı ise 36.000 yolcuya hizmet veriyor. TAV, Alexander Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaatına bu ay başlanacağı ve 20 ayda tamamlanmasını öngörüyor. St. Paul the Apostle’deki yenileme çalışmalarının ise 12 ayda bitirilmesi hedefleniyor. Bu arada TAV’ın yüzde 85 sahip olduğu TAV Tunisie’ın, yüzde 18 hissesinin, 39,69 milyon avro bedelle Pan African Infrastructure Development Fund’a satışı için görüşmelere başlandığı açıklandı. (Reuters)

http://www.yapi.com.tr/haberler/borclanmalar-dort-nala-gidecek-diyen-akfen-en-buyuk-tahvil-ihracina-hazir-_77161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!