Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bornova'ya Homeros

İzmir'de en çok yeşil dokuya sahip ilçelerden biri olan Bornova'da, yıllardır değerlendirilemeyen Evka-4'ün yanındaki doğal vadi 'Homeros Vadisi'

Yeni Asır
Bornova'ya Homeros

zmir'de en çok yeşil dokuya sahip ilçelerden biri olan Bornova'da, yıllardır değerlendirilemeyen Evka-4'ün yanındaki doğal vadi 'Homeros Vadisi' adı altında bir rekreasyon alanına dönüştürülecek. İki tarafı ağaçlarla kaplı olan ve bölgedeki su kaynakları nedeniyle küçük göletlerin de bulunduğu doğal vadide, Bornova Belediyesi, yürüyüş, koşu, bisiklet yolları, mini amfi tiyatro ve piknik alanları yaptıracak.

İlçe halkına söz verdik
Ayrıca, vadiyi görsel olarak daha da zenginleştirmek için doğal ortamın elverdiği ölçüde suni gölet ve şelaleler oluşturulacak. Proje hayata geçtiğinde İzmirliler, Buca Yedigöller ve Gölet'ten sonra sosyal ve kültürel aktiviteler gerçekleştirebilecekleri bir bölge daha kazanmış olacak. Bu projenin seçim öncesi Bornovalılar'a verilmiş bir söz olduğunu belirten Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu nedenle Homeros Vadisi projesiyle ilgili çalışmaları hemen başlattık" dedi.

Köylüler piknik yapıyor
Ünlü tarihçi Homeros'un bir dönem yaşadığı iddia edilen Bornova Evka-4 sırtlarındaki vadi, Bornova Çayı'nın da içinde bulunduğu yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda bir alanı kapsıyor. Bornova Tuğla Fabrikası'nı geçtikten sonra bir dağ yolu ile ulaşılan doğal vadi, ağırlıklı olarak zeytin ağaçlarının yer aldığı ormanlık alanın ortasında kalıyor. Eğridere Köyü'nün ilerisinde bulunan vadiyi köylüler zaman zaman piknik amaçlı kullanıyor. Bornova Belediyesi'nin projesiyle canlanması beklenen vadide öncelikli olarak doğal yapıyı çok fazla bozmadan düzenleme çalışmaları yapılması hedeflendi.

Hem spor hem eğlence
Sadece Bornovalılara değil, tüm İzmir'e hitap etmesi beklenen "Homeros Vadisi"nde vatandaşlar hem spor hem de eğlence aktivitelerini yapabilecek. Doğal yapının elverdiği ölçüde vadiye göletler ve şelaleler yapılacak. Göletlerin çevresinde de yürüyüş, bisiklet, koşu yolları oluşturulacak. Vatandaşlar, doğal bir ortamda spor yapmanın keyfini yaşarken, mini amfi tiyatrodaki bazı sanatsal aktiviteleri izleme olanağı da bulacak. Başkan Kocaoğlu, projeyi bir an önce hayata geçirmek için sabırsızlandıklarını belirtti.

Ünlü tarihçinin izleri...
Milattan önce 8. yüzyılda İzmir yöresinde ve Sakız Adası'nda yaşadığı sanılan Homeros, Yunan duygu ve düşüncesinin ilk ürünleri olan İlyada ve Odysseia adlı destanların derleyicisidir.
Troya Savaşı'na ilişkin söylenceleri toplayan İlyada'da eski Yunanlıların gelenek ve görenekleri, dini ve felsefi inançları ve Çanakkale yöresinin tarihi coğrafyası hakkında önemli bilgiler vardır.
Odysseia'da ise Troya'nın yıkılışından sonra, yurdu İthake'ye dönmek üzere yola çıkan Akha önderlerinden Odysseus'un on yıl süren yolculuğu anlatılır.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bornovaya-homeros_12385.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!