Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borudan 3 Milyar Ton Su Sızıyor

Doğal Hayatı Koruma Vakfı, büyükşehir şebekelerindeki borulardaki hasarlar nedeniyle 16 ilin su kaybının % 44'e ulaştığını belirterek 'Contahareketi' kampanyasını başlattı. Vakıf, belediyeleri altyapı eksikliğini gidermeye çağırdı.

Sabah Gazetesi
Borudan 3 Milyar Ton Su Sızıyor

ehir şebekelerinde su kayıplarını azaltmak için 'Contahareketi' kampanyasını başlatan WWF- (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Akın Öngör bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin 16 büyükşehrindeki su şebekelerinde meydana gelen yüzde 43.8 oranındaki su kaybının önlenmesini amaçlayan "Contahareketi'' kampanyasının tanıtımında konuşan WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Öngör, şöyle devam etti: "Altyapı eksiklikleri nedeniyle şebeke kayıplarının fazla olduğu şehirlerde belediyelerin acilen altyapı çalışmalarını başlatmasını ve su kayıplarını mümkün olan en az seviyeye indirmelerini talep ediyoruz.''

3 milyar ton su kaybediyoruz
Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk'ün çalışmasına göre, gelişmiş ülkelerde sistemdeki su kaybının yüzde 8-20 arasında olduğunu belirten Öngör, Türkiye'deki su kayıplarının gelişmiş ülkelerdeki sistemler örnek alınarak azaltılabileceğini söyledi. Sisteme yılda 6 milyar ton su verildiğini, bunun yaklaşık 3 milyar tonunun fire olduğunu anlatan Öngör, "3 milyarlık bu kısımdan çok önemli bir tasarruf sağlanabilir. Su kaybını yüzde 20'ye indirebilirsek 4.8 milyar ton suyu tüketicinin kullanımına sunma imkânı vardır'' diye konuştu. Kampanya çerçevesinde 16 büyükşehir belediye başkanına konuya duyarlılık göstermeleri ve alt yapı çalışmaları konusuna eğilmeleri istemiyle birer mektup gönderdiğini bildirdi. Türkiye'deki belediyelerin tesisatların gözden geçirilmesine batı ülkelerinin ayırdığının 5'te biri oranında kaynak aktardığını ifade eden Öngör, firenin sıfır olmasının çok pahalıya mal olacağını, zaten "0'' fireyi de hedeflemediklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/borudan-3-milyar-ton-su-siziyor_57850.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!