Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borusan, 150 Milyon Dolarlık Yatırım ile Yeni Yıla Hazır

Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Borusan Mannesmann Boru Yatırım Holding AŞ Genel Müdürü Bülent Demircioğlu, Borusan Grubu'nun istikrarlı büyüm

Dünyaorusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Borusan Mannesmann Boru Yatırım Holding AŞ Genel Müdürü Bülent Demircioğlu, Borusan Grubu'nun istikrarlı büyümesini sürdürme kararında olduğunu bildirdi. Demircioğlu, 150 milyon dolarlık Borçelik ve galvaniz tesisi yatırımının 2003'te devreye gireceğini, kazandıkları Bakü-Ceyhan boru hattı ihalesindeki boruların Nisan 2003'ten itibaren teslim edilmeye başlanacağını açıkladı.
Bu yıl Türkiye'deki BMW satışlarının 2 bin 500 adeti aşarak toplam pazardaki payının yüzde 1'den 2,5'e çıkacağını kaydeden Demircioğlu, yıl sonu itibarıyla Borusan Grubu'nun yaklaşık 700 milyon dolarlık ciro hedeflediğini kaydetti.

Türkiye'yi uluslararası enerji koridorunun kavşak noktası haline getiren Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'nın inşasında kullanılacak boruların büyük bölümünün ihaleyi kazanan biri yabancı, diğer üçü Türk şirketlerinden oluşan konsorsiyum tarafından temin edileceğini hatırlatan Demircioğlu, konsorsiyumunda Noksel-Mannesmann-Ümran-Mitsui firmalarının yer aldığını hatırlattı.

Türkiye bölümünün bin 70 kilometre olan hatta yaklaşık 385 bin ton boru kullanılacağını belirten Demircioğlu, bu boruların 270 bin tonunun ortakları olan Mannesmann Boru, Noksel ve Ümran'dan oluşan Türk konsorsiyumu tarafından temin edileceğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu 270 bin ton borunun 220 bin tonu Türkiye'de üretilecek. Yurtdışından tedarik edilecek 50 bin ton borunun da polyetilen kaplaması da Türkiye'de yapılacak. Japon ortağımız Mitsui, hammadde temininde yardımcı olacak. Türk konsorsiyumu, bunlara ek olarak 22 bin ton tutarındaki Ceyhan iskelesi kazık borularını ve muhafaza borularını da tedarik edecek. Hazar Denizi'ndeki ham petrol rezervlerinin boru hattı ile Ceyhan'a taşınması, buradan da dünya pazarlarına ulaştırılması için inşa edilen hatta katkı sağlayacak olmamızdan dolayı gururluyuz."

Boru sevkiyatlarına mart ayında başlayıp, 2004 eylül ayına kadar sürdüreceklerini söyleyen Demircioğlu, bu yıl boruda ciro artışlarının yüzde 8 olduğunu belirtti.


Borçelik'te yüksek kapasite

Borçelik'te Fransız ortaklarıyla birlikte kapasiteyi 2 katına çıkardıklarını ve bir Galvanizleme hattı ilave ettiklerine dikkat çeken Demircioğlu, Fransız ortağın payının yükseldiğini, artan kapasite ile ağırlık otomobil sanayiine mal vereceklerini söyledi.

Romanya'da Dacia, Rusya'da Moskovitch, İran'da Peugeot, Türkiye'de Renault ve Fiat'a sac vereceklerini, 2003 kasımda galvaniz tesisinin faaliyete geçeceğini kaydeden Demircioğlu, bunun yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırım olduğunu 2002'de grup olarak yaklaşık 700 milyon dolarlık bir ciro hedeflediklerini sözlerine ekledi. Türkiye'de 2005'te 800 bin otomobilin üretilip 500 bininin ihraç edilmesinin hedeflendiğine dikkat çeken Demircioğlu, yan sanayicilerin hazırlık yaptığını da ifade etti.


"2003'te ekonomiyi sıkıntılar bekliyor"

Seçimlerden eskisi kadar bölünmemiş bir hükümet çıkmasını beklediklerini, gelecek yılın birinci çeyreğini seçimler ve Irak müdahalesi ile geçmesini öngördüklerini söyleyen Bülent Demircioğlu, şöyle devam etti:

"Zaten mevsimsel olarak da 1. çeyreklerde piyasa yavaş olur. Ancak 2003'ün 2002'den daha iyi olmayacağı kanısındayız. Irak harekatı mart ayını geçerse işler kötü. Aralık veya şubat ayında olursa çok fazla etkilenmeyiz. Bu seçimden eskisi kadar bölünmemiş bir hükümet çıkacağını öngörüyoruz. İkiden fazla partili bir koalisyon olmamasını temenni ediyoruz. Ümit ederim ikinci bir defa ekonomik dayak yemeyiz. Zira, siyasilerin şu anda ortaya koyduğu tablo ve davranışları krizden yeterince ders almadıklarını gösteriyor. Fransız ve Alman ortaklarımız da Türkiye'de stabil bir hükümet görmek istiyor. Hergün her şeyin değiştiği bir Türkiye istemiyorlar."

http://www.yapi.com.tr/haberler/borusan-150-milyon-dolarlik-yatirim-ile-yeni-yila-hazir_2230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!