Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borusan İş Dünyasını Perili Köşk'te Ağırladı

Borusan Holding'in Perili Köşk'e taşınması nedeniyle önceki akşam düzenlenen etkinliğe, şirket yöneticilerinin yanı sıra iş dünyası ve basının önde gelen isimleri katıldı.

Milliyet Gazetesi
Borusan İş Dünyasını Perili Köşk'te Ağırladı

orusan Holding'in Perili Köşk'e taşınması nedeniyle önceki akşam düzenlenen etkinliğe, şirket yöneticilerinin yanı sıra iş dünyası ve basının önde gelen isimleri katıldı. Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık ile Borusan Holding CEO'su Agah Uğur'un ev sahipliği yaptığı kokteyle iş dünyasından Faruk Süren, Erdal Bahçıvan, Zeynel Abidin Erdem ve Murat Dedeman'ın da aralarında olduğu birçok işadamı katıldı.

Medya dünyasından katılımcılar arasında Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Milliyet gazetesi Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Milliyet yazarları Meral Tamer ve Osman Ulagay da vardı.

Davetlilere Borusan'ın yeni merkez binası gezdirildi. Ofisler ve sanat eserleriyle ilgili bilgiler verildi.
Borusan Holding, Perili Köşk'ü 1 Mayıs 2002'de 25 yıllığına kiraladı. Holding personeli 16 Şubat 2007'de binaya taşındı ve 19 Şubat tarihinde de iş başı yaptı.

İsmi boşluktan geliyor
Özgün mimarisiyle İstanbul kültür mirasının önde gelen örneklerinden biri olan Yusuf Ziya Paşa Köşkü'nün yapımına 1910'lu yıllarda başlandı. Birinci Dünya Savaşı'nın patlaması ve Osmanlı İmparatorluğu'nun da savaşa girmesi nedeniyle inşaatı yapan ustalar askere alınınca çalışmalar tamamlanamadı. Yusuf Ziya Paşa ikinci eşi Nebiye Hanım ve Nebiye Hanım'ın ilk eşinden olan 3 kızı ile birlikte, 1926'ya kadar köşkte yaşadı.

Paşanın ölümünden sonra aile 1993 yılına kadar köşkte oturdu. Köşk, bu tarihte Basri Erdoğan'a satıldı. Orijinali 4.5 kat olan köşk, yarım kalan inşaat nedeniyle tamamlanamadığı, bazı katları boş kaldığı için çevrede 'Perili Köşk' olarak anılmaya başlandı.

Perili Köşk'ün rölöve, restitüsyon, restorasyon ve uygulama projeleri, 1995 - 2000 yılları arasında Mimar Hakan Kıran tarafından gerçekleştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/borusan-is-dunyasini-perili-koskte-agirladi_54994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!