Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borusan İspanya’da Çelikle Büyüyecek

Borusan, yılda 1.5 milyon ton çelik işleme hacmine ve 500 milyon dolarlık ciroya sahip Avrupa’nın önde gelen çelik servis merkezi Bamesa Aceros’un,

NTV-MSNBC
Borusan İspanya’da Çelikle Büyüyecek

b>Borusan, yılda 1.5 milyon ton çelik işleme hacmine ve 500 milyon dolarlık ciroya sahip Avrupa’nın önde gelen çelik servis merkezi Bamesa Aceros’un, yüzde 35 hissesini satın aldı.
Borusan Holding, Mercedes, Renault, Peugeot, Ford, Nissan gibi dünyanın önde gelen otomobil markalarına hizmet veren İspanyol Çelik Servis Merkezleri Grubu Bamesa Aceros’un yüzde 35 hissesini satın alarak, Avrupa’da büyümesini sürdürüyor.
Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, yeni yatırımları hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa’da 5. büyük boru üreticisi konumunda bulunan Borusan Holding’in, geçen yıl İtalya’daki Vobarno fabrikasını da satın alarak, Avrupa’daki özel boru pazar payını yüzde 10’a çıkarma hedefi doğrultusunda önemli girişimde bulunduğunu belirtti.
Kocabıyık, Bamesa ortaklığıyla da Avrupa çelik pazarında uluslararası oyuncu kimliklerini pekiştirme doğrultusunda yeni ve önemli bir adım attıklarını söyledi.
Çelik sektöründe, katma değeri yüksek ürünlere ve nihai müşteriye hizmet veren alanlarda yatırım yaparak büyümek istediklerini belirten Kocabıyık, Bamesa yatırımı sayesinde Borusan, yurtdışında otomobil fabrikalarına direkt hitap ederek, katma değeri yüksek mal verebilme şansını yakalayacaktır” dedi.

2007’DE 2 MİLYAR DOLAR CİRO
Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kocabıyık, Borusan’ın 2000 yılında 1 milyar dolar olan cirosunun kriz nedeniyle düştüğünü, bu yıl 700 milyon dolar civarında ciro hedeflediklerini kaydetti.
Borusan Holding Genel Müdürü Agah Uğur, faaliyet gösterdikleri çelik alanında Türkiye sınırları dışında, distribütörlük, lojistik ve teknoloji alanlarında ise Türkiye’de büyümeye öncelik verdiklerini söyledi.
Gelecek 5 yıla ilişkin hedeflerini somutlaştırmak için iş planlarını yenilediklerini anlatan Uğur, “2007 yılında 2 milyar dolar ciroya ulaşan bir grup olmayı, bu cironun önemli kısmını da yurtdışındaki yatırımlarımızdan olmasını hedefliyoruz. Bamese yatırımı, bu hedef için önemli bir adım oldu. Doğal pazarımız olan Avrupa’da pazar segmentinde ciddi bir adım attık” dedi.
Borusan, yassı çelik cephesinde ise yine dünyanın en büyük çelik üreticisi olan Arcelor’la Türkiye’nin son dönemdeki en büyük yabancı sermayeli yatırımlarından birisini Borçelik’te gerçekleştirmekte. 2003 sonunda tamamlanacak olan yatırım, Borçelik’in yassı çelik üretim kapasitesini, yeni bir galvanizleme tesisinin inşasıyla ikiye katlayacak.

BAMESA ACEROS OTOMOTİVE ÇALIŞIYOR
Yılda 1.5 milyon ton çeliği işlemden geçiren ve 500 milyon dolar ciro yapan Bamesa Aceros, ağırlıkla otomotiv endüstrisine hizmet veriyor.
İspanya, Portekiz, Meksika ve Türkiye’de toplam 200.000 m2’lik alanda, yüksek teknoloji donanımlı dokuz tesisi bulunan kuruluş, çeliği, her bir müşterisinin ihtiyacına uygun boyut, özellik, miktarda ve üretim planı çerçevesinde tam zamanında teslim ediyor.
İspanyol Arasa ailesi ile Arcelor’un ortaklığından oluşan ve 1962’den bu yana faaliyet sürdürmekte olan Bamesa Aceros’un yıllık satış cirosu 500 milyon dolar ve yıllık çelik işlem hacmi 1.5 milyon ton. Bilanço toplamı ise 316 milyon dolara ulaşıyor. Şirket merkezi İspanya’nın Barcelona kentinde olan Bamesa Aceros otomotiv sektörünün yanı sıra beyaz/kahverengi eşya, mobilya ve inşaat sektörlerine de ürün sunuyor.
Bamesa Aceros’un ürün sağladığı otomobil markaları arasında Mercedes, Renault, Peugeot, Toyota, Ford, Nissan Seat bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/borusan-ispanyada-celikle-buyuyecek_2378.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!