Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borusan İzmit Fabrikası da Alışveriş Merkezi ve Otel Olacak

Tekel'in Şişli'deki likör fabrikası, Deva İlaç fabrikası, Edip İplik Fabrikası, Turyağ Fabrikası, Kula Mensucat fabrikası gibi yeni projelere ev sahipliği yapan eski üretim merkezleri listesine Borusan Mannesmann İzmit Fabrikası da eklendi.

Referans Gazetesi/Bülent YOLDAŞ
Borusan İzmit Fabrikası da Alışveriş Merkezi ve Otel Olacak

eni projelere ev sahipliği yapan eski fabrika binalarının sayısı giderek artıyor. Tekel'in Şişli'deki likör fabrikası, Deva İlaç fabrikası, Edip İplik Fabrikası, Turyağ Fabrikası, Kula Mensucat fabrikası gibi yeni projelere ev sahipliği yapan eski üretim merkezleri listesine Borusan Mannesmann İzmit Fabrikası da eklendi. 2010 yılına kadar şehir dışına taşınacak olan Borusan Mannesmann İzmit fabrikasının yerine otel ve alışveriş merkezi yapılacak.

Fabrikanın taşınması için Kocaeli Belediyesi'nin kentsel dönüşüm projeleri kapsamında belediye ile Borusan Mannesmann arasında bir protokol imzalandı. İzmit Seka Fabrikası yıkılarak oluşturulan Seka Park'ın hemen yanında bulunan Borusan Mannesmann, yeni fabrikasını Uzunçiftlik'teki 300 bin metrekare sanayi imarlı arsaya kuracak.

Alanı 100 bin metrekare

Boşaltılan 100 bin metrekarelik fabrika alanının ise yaklaşık 35 bin metrekarelik kısmı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek. Geriye kalan Borusan Mannesmann'a ait 65 bin metrekarelik arsa ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından imar değişikliği yapılarak turizm alanı olacak. Arsa üzerine alışveriş merkezi ve otel yapılacak.

Kocaeli'ni planlarken 1/25.000'lik Nazım İmar Planı'nda bazı bölgelerde dönüşüm öngördüklerini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker, kent içinde kalan sanayi alanlarının şehir dışına taşınacağını söyledi. Şeker, Borusan Mannesmann Boru İzmit fabrikasının tamamen şehir içinde kaldığı ifade ederek "Borusan Mannessman yetkilileri ile bir protokol imzaladık. Şirket şehrin dışında Uzunçiftlik'te sanayi alanı olarak planlanmış bir arsa satın aldı. Borusan Mannesmann 2010 yılına kadar fabrikayı tamamen terk etmiş olacak" dedi.

Borusan Mannesmann'ın demiryolu ile deniz arasında kalan yaklaşık 25 bin metrekarelik alan ile yolun üst kısmında kalan 10 bin metrekarelik alanı belediyeye devredeceğini kaydeden Şeker, belediye olarak bu alanları yeşil alan olarak değerlendireceklerini, Borusan Mannesmann'a ait 65 bin metrekarelik alan için de plan değişikliği yaparak turizm alanına dönüştürdüklerini anlattı.

Tesislerin birçoğu taşınacak

Şeker, bu arsaya otel ve alışveriş merkezi yapılacağını söyledi. Şeker, Gebze Çayırova Mahallesi'nde D-100 Karayolunun sağında ve solunda, Derince İzmit istikametindeki demiryolu ve D-100 arasında kalan sanayi bölgelerinde ve kent merkezinde kalan küçük sanayi bölgesinde de kentsel dönüşüm planları yaptıklarını anlattı.

Planlama çerçevesinde bu alanlarda bulunan sanayi tesislerinin tamamen tasfiye edileceğini ifade eden Şeker, "Bu alanlarda bulunan mevcut sanayi tesisleri belediye yetkilileri tarafından incelenecek. Görsel kirliliği olmayan, görüntü olarak çevreye rahatsızlık vermeyen sanayi tesisler 15 yıla kadar burada kalabilir. Ancak çevreyle uyum içinde olmayan tesisler derecesine göre 2 yıl, 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl gibi belediyenin verdiği süre içinde yeni sanayi alanlarına taşınacak. Bu değerlendirmeyi alt kademe belediyeleri yapacak. Belirlenen süre içinde bu değerlendirmeler tamamlanmazsa, yetki Büyükşehir Belediyesi'nde olacak" diye konuştu. Çayırova'da aralarında Sarkuysan, Kroman Çelik, Chrysler, Feniş gibi 150 civarında sanayi tesisi bulunduğunu söyleyen Şeker, Kocaeli Sanayi Odası'nın yapmış olduğu araştırmaya göre Çayırova'daki sanayi tesislerinin yüzde 60-70'nin yeni sanayi alanlarına ve organize sanayi bölgelerine taşınmak istediklerini kaydetti.

Eski tesisler alışveriş merkezi ve otele dönüşüyor

Deva İlaç: Maslak Büyükdere Caddesi'ne 10 metrelik cephesi olan Deva İlaç'a ait araziyi 70 milyon dolara satın alan Zorlu projeye başlamak için imar durumunun netleşmesini bekliyor.

Tekel Bira Fabrikası: İstanbul Bomonti'deki binayı 60 milyon 250 bin YTL'ye 49 yıllığına kiralayan IC Antbel Şişli'de fabrikanın yerine konaklama, kongre ve alışveriş merkezi yapmayı planlıyor. Firma proje için planladığı yatırım tutarı 170 milyon dolar.

Edip İplik Fabrikası: Bağcılar'da bulunan fabrika arazisine "212 İstanbul" isimli alışveriş merkezi yapılıyor. Proje 2009 yılında tamamlanacak.

Turyağ Fabrikası: İzmir'deki fabrika Hayat Grubu, Torunlar Grubu ve Sur Yapı'nın kurduğu kurduğu Nokta İnşaat tarafından satın alındı. Mayıs 2008'de Nokta İnşaat'a devredilecek olan araziye alışveriş merkezi yapılacak.

Kula Mensucat: Kula Mensucat'ın sahibi Eyilik Ailesi de Salhane'deki 125 bin metrekare alana ticaret merkezi yapmayı hedefliyor. Merkezin en az 35 katlı yapılması planlanıyor.

İzmir Tütün Deposu: İzmirli Gürel, Karabacak, Küçükbay ve Gökdemir aileleri de daha önce satın aldıkları Bayraklı'daki tütün deposunun bulunduğu alana, alışveriş ve iş merkezi planlıyor.

Eskişehir Kurt Kiremit Fabrikası: Yıllardır kiremit fabrikası olarak kullanılan alana Espark Alışveriş merkezi yapıldı. Alışveriş merkezinin etrafında fabrikanın bazı unsurları korunarak restore edildi.

Eskişehir TMO Siloları: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eski Toprak Mahsulleri Ofisi Silolarının bulunduğu yapıda bir yapıyı Avrupa standartlarında bir otele dönüştürdü. Otel, Afken Holding ile dünyaca ünlü Accor Oteller Grubu tarafından işletiliyor.

Antalya Sümerbank Dokuma Fabrikası: Multi Turkmall, Antalya Kepez'de 49 yıllığına kiraladığı 480 bin metrekarelik eski Sümerbank Dokuma Fabrikası arazisine, Türkiye'nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezini kuruyor.

Tekel Likör Fabrikası: Ali Sami Yen Stadı'nın yanındaki yaklaşık 24 bin metrekarelik arazi, bölgedeki son büyük arazilerden biri olma özelliğini taşıyor. Daha ihaleye çıkmadan büyük ilgiyle karşılanan araziye, açık artırmada da yatırımcıların ilgisinin devam etmesi bekleniyor.

Samsun eski Sigara Fabrikası: Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun merkezde yer alan eski sigara fabrikası kompleksi için ihale açmayı planlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/borusan-izmit-fabrikasi-da-alisveris-merkezi-ve-otel-olacak_59983.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!