Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Borusan-Mannesmann Birleşmesi Kapasiteyi 750 Bin Tona Çıkaracak

Borusan Boru'nun Mannesmann Boru ile birleşmesi sonucunda, Borusan Boru'nun üretim kapasitesinin 450 bin tondan 750 bin tona çıkacağı bildirildi. <

Dünyab>Borusan Boru'nun Mannesmann Boru ile birleşmesi sonucunda, Borusan Boru'nun üretim kapasitesinin 450 bin tondan 750 bin tona çıkacağı bildirildi.

Borusan Boru'dan yapılan açıklamada, birleşmeleri SPK tarafından onaylanan iki şirketin, toplam satış cirosunun 350 milyon doları aşacağı kaydedildi. İki şirketin Borusan Boru bünyesinde birleşeceği dile getirilen açıklamada, şirket sermayesinin 18,9 trilyon liradan 28,35 trilyon liraya çıkacağı belirtildi.

Açıklamada, birleşmeye baz alınan uzman kuruluş raporunda Borusan Boru'nun özkaynak değerinin 173 milyon dolar, Mannesmann'ın özkaynak değerinin ise 73 milyon dolar olarak tespit edildiği anımsatılarak, "Şirket yönetim kurulları Borusan Boru'nun çok sayıdaki küçük ortağının lehine Mannesmann Boru fiyatına iskonto uygulamayı ve nihai olarak Borusan Boru'nun özkaynak değerinin Mannesmann'ın iki katı olduğu bir yapıda birleşmeyi öngörmüşlerdi" denildi.

Açıklamaya göre, birleşme, Borusan Grubu'nun stratejik plan kapsamında öngördüğü "2007 yılında halka açık şirketlerinin piyasa değerinin 1 milyar dolar olması" hedefi doğrultusundaki ilk adım niteliğine sahip bulunuyor.

Birleşmeyle yüksek piyasa değeri ve işlem hacmine sahip bir hisse senedi ile Borusan Grubu'nun sermaye piyasalarındaki konumunun güçlendirilmesi hedefleniyor.

Mannesmann Boru'nun Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'yle, altyapı projelerine yönelik "spiral kaynaklı boru" işinin de bünyeye katılması sonucu şirket, katma değeri yüksek bir ürüne daha kavuşarak, ürün gamını genişletmiş olacak.

Açıklamada, Türkiye'nin en büyük ve Avrupa'nın ilk beş boru üreticisinden biri olan Borusan'ın boru üretim faaliyetlerinin bu şekilde borsada işlem görür hale geleceği belirtilerek, "Yatırımcılar başta Türkiye olmak üzere Kuzey Afrika, Orta Doğu, Körfez ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerinde hızla gelişmekte olan enerji ve su altyapı projelerinin getirilerinden pay alma fırsatı bulacaklar" denildi.

Türkiye'nin ilk boru üreticisi olan Mannesmann Boru'nun 150 bin tonu spiral boru olmak üzere toplam 300 bin ton üretim kapasitesi bulunuyor.

Türkiye'deki büyük petrol, doğalgaz ve su hat borularında en büyük üç üreticiden biri olan Mannesmann Boru'nun, Mavi Akım, Türkiye-İran ve Rusya-İran doğalgaz projeleri de dahil olmak üzere, son 15 yılda Türkiye'de gerçekleştirilen büyük çaplı ham petrol ve doğalgaz iletim hatlarında yüzde 20'ye yakın pazar payı var.

Şirket, son olarak 2003 yılında ve bu yılın ilk çeyreğinde, Türkiye'deki en büyük projelerden biri olan Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nın Türkiye bölümüne (1073 km) toplam 66 bin ton tedarikte bulundu.

2004 yılının ilk çeyreğinde de Cezayir'de "Sonatrach 2004" doğalgaz iletim projesini kazanan Türk konsorsiyumunun lideri olan şirketin, bu proje için Türk konsorsiyumunun Ağustos-Aralık 2004 döneminde gerçekleştireceği 60 bin ton spiral boru satışındaki payı 20 bin ton.

http://www.yapi.com.tr/haberler/borusan-mannesmann-birlesmesi-kapasiteyi-750-bin-tona-cikaracak_15105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!