Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boş Vaatleri Okumak için Tıklayın!

17 Ağustos depreminden bugüne dokuz yıl geçmesine rağmen yapılması gerekenlerin hiçbiri yapılmadı. Her yıldönümünde ‘yetkililer’ mikrofonun karşısına geçti uzun uzun konuştu ancak ertesi günü konuşulanları herkes unuttu. Deprem uzmanları korkunç günün yaklaştığını her fırsatta dile getirip önlem alınması için yalvarıyor. Ancak dokuzuncu yıldönümde

Radikal Gazetesi
Boş Vaatleri Okumak için Tıklayın!

7 Ağustos depreminden bugüne dokuz yıl geçmesine rağmen yapılması gerekenlerin hiçbiri yapılmadı. Her yıldönümünde ‘yetkililer’ mikrofonun karşısına geçti uzun uzun konuştu ancak ertesi günü konuşulanları herkes unuttu. Deprem uzmanları korkunç günün yaklaştığını her fırsatta dile getirip önlem alınması için yalvarıyor. Ancak dokuzuncu yıldönümde de değişen hiçbir şey yok. Dün İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda yine en yetkili isimler mikrofonun önündeydi:

Vali Güler: Unutmayacağız unutturmayacağız 

İstanbul Valisi Muammer Güler, afetin unutulduğu an meydana geleceğini belirterek, "Bunun için unutmayacağız, unutturmayacağız" dedi. İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezinde gerçekleştirilen, depreme hazırlık ve acil müdahale altyapısı konusunda bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmaların ele alınacağı halkı bilgilendirme amaçlı toplantı başladı.

Toplantıya, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay da katıldı. Depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan Muammer Güler, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri sonrası İstanbul’un deprem riski altında olduğu gerçeğinin sürekli dile getirildiğini belirterek, bunun, bilim adamlarınca da vurgulandığını söyledi. Güler, depremin en az zararla atlatılabilmesi için gerekli çalışmaların öncelikli olarak yürütülmesinin kaçınılmaz olduğunu, göreve başladıklarından bu yana afete hazırlık çalışmalarına özel bir önem verdiklerini bildirdi.
"Bugüne kadar bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmalarda önceki dönemlere göre oldukça mesafe kaydedildi" diyen Güler, afet hazırlık çalışmalarının sadece il bazında değil, ülke çapında da ele alınması yönünde genel bir yaklaşımla hareket edilmesi gerektiğini, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetin konuya özel bir öncelik ve önem verdiğini kaydetti. Güler, şöyle konuştu:

"Bakanlar Kurulunun aldığı kararla Dünya Bankasından sağlanan 310 milyon avroluk kredi, İstanbul Valiliği İl Özel İdaresine karşılıksız olarak tahsis edildi. Bu sadeye dış kaynaklı bir projenin ilk defa yerinde denetim şeklinde tahsisi hükümetimizin desteğiyle sağlanmış bulunmaktadır. Bunun yanın sıra Avrupa Yatırım Bankasından sağlanan 300 milyon Avro ile kaynağımız 610 milyon avroya çıkmış oldu."

İstanbul’da modern denilecek bir afet merkezi kurulduğunu, yakında dünya çapında iki yeni merkez daha kurulacağını kaydeden Güler, "Kamu binalarının güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması konusunda oldukça iyi bir noktaya geldiğimizi ifade edebiliyorum. Ayrıca acil müdahale kapasitesi de önceki yıllara göre önemli ölçüde arttırılmış bulunmaktadır" dedi.


-Yapılan çalışmalar-

Güler, valilik başkanlığında yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi vererek, kentin çeşitli yerlerinde depreme hazırlık konusunda halkı bilgilendirici broşürler, bilgi kartları dağıttıklarını söyledi. İstanbullular’a "Güvenli yaşam için 1 adım atalım" kampanyası çerçevesinde afete hazırlık eğitimi, okul, hastane ve iş yerlerinde afete hazırlık planlaması, psikolojik ilk yardım eğitim gibi 12 ayrı konuda eğitim verdiklerini anlatan Güler, "Hedef depremle ilgili farkındalığın güçlendirilmesi ve deprem bilincinin kazandırılmasıdır" diye konuştu. Güler, bugün gerçekleştirilen toplantıda İstanbul’da güçlendirilen, yıkılıp yeniden yapılan okul binalarının açılış törenlerinin canlı bağlantılarla gerçekleştirileceğini bildirdi.

"Afet unutulduğu an meydana gelir. Bunun için unutmayacağız, unutturmayacağız" diyen Güler, depreme hazırlıkla ilgili eğitim çalışmalarına devam edeceklerini, okullar açıldıktan sonra yoğun bir eğitim kampanyasına başlayacaklarını kaydetti.

Toplantı, Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, Milli Eğitim Bakanı Çelik ve İçişleri Bakanı Atalay’ın açılış konuşmalarıyla devam edecek. Vali Güler, valiliğin çalışmaları ile ilgili bir sunum yapacak.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5
http://www.yapi.com.tr/haberler/bos-vaatleri-okumak-icin-tiklayin_63161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!