Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bosch Termoteknik’ten Kombi Kullanıcılarına Öneriler

Bosch Termoteknik, kışın oldukça sert geçtiği günlerde, ısıtma sisteminden daha fazla verim alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyor.

yapi.com.tr
Bosch Termoteknik’ten Kombi Kullanıcılarına Öneriler

Türkiye genelinde soğukların etkisini gösterdiği şu günlerde kullanıcılar, yüksek faturalardan, verimi düşen ve yakıt tüketimi artan ısıtma sistemlerinden şikayet ediyor. Bosch Termoteknik, cihazlarda periyodik bakım yapılması ve oda sıcaklığı ayarının bilinçli bir şekilde uygulanması gereğine özellikle dikkat çekiyor. Isıtma sektöründe her geçen yıl gelişen teknolojinin sunduğu en iyi çözümlerden biri ise yoğuşmalı kombiler. Pazar payı giderek azalan konvansiyonel kombilerin yerini alan yoğuşmalı kombiler, ısıtma esnasında bacadaki buharın yoğuşmasını sağlayarak, elde ettiği enerjiyi ısıtma sistemine aktarıyor. Böylece klasik ısıtma cihazlarına göre iklim, işletme ve bina şartlarına bağlı olarak yüzde 40'a varan oranlarda tasarruf sağlanabiliyor.

Kombi kullanımına ilişkin hayatı kolaylaştıran öneriler
- Cihazı, oda kumandasıyla kullanarak, ortam sıcaklığı daha hassas kontrol edilip, yakıt tasarrufu sağlanabilir. Kombinin uygunluğuna göre oda kumandasının "Modülasyonlu" tip olarak seçilmesi bu tasarrufu daha da artıracaktır. Modülasyonlu oda kumandaları oda sıcaklığını sürekli ölçerek kombinin yanma kapasitesini düzenli olarak ayarlar. Bu şekilde kombi, sürekli dur-kalk yapmaz ve sadece ihtiyaç olunan kapasitede yandığı için yakıt tasarrufu sağlanır.

- Bedeli ödeyerek üretilen ısıyı içeride tutabilmek için binaların mutlaka ısı yalıtımı yaptırılmalı.

- Oda havalandırması, pencereler kısa süreli ve tam açılarak yapılmalı. Pencerelerin havalandırma amaçlı uzun süre aralık bırakılması, tam ve kısa süre açarak yapılan havalandırmaya göre daha az etkilidir ve daha fazla ısı kaybına sebep olur.

- Radyatörlerde termostatik vana kullanılmalı. Bu sayede odaların sıcaklığı birbirinden bağımsız şekilde istenilen derecede ayarlanabilir. Örneğin; yatak odası geceleri 20-21°C'ye ayarlanırken, mutfak 18°C ya da çocuk odasını 23°C sıcaklığa ayarlama imkânı olur. Bu sayede %5'e varan ilave yakıt tasarrufu sağlanabilir.

- Oda içerisinde ısının rahat yayılabilmesi için radyatör vb. ısıtıcı elemanların önleri kapatılmamalı.

- Odalar gereğinden fazla ısıtılmamalı. Oda sıcaklığını 1°C daha düşük ayarlamak şehirlere göre değişmekle beraber, %6 ile %10 arasında yakıt tasarrufu sağlar. Kış aylarında mevsim sıcaklıklarına uygun şekilde giyinerek, gün içerisinde evdeyken oturma odalarının 20-22°C, yatak odalarının 16-18°C arasında ayarlanması tavsiye edilir.

- Oda kumandası/termostatının oturma odası, salon gibi evin en sık kullanılan yaşam alanı iç duvarlarına sabit bir şekilde monte edilmesi tavsiye edilir.

- Oda kumandasının bulunduğu mekânın radyatörlerine termostatik vana konulmaması, eğer varsa bu vanaların en yüksek ayar konumuna getirilerek tam açık tutulması tavsiye edilir. Böylece oda kumandası doğru sıcaklığı algılayacak ve evin gereğinden fazla ısınmaması için gerekli hassas ayarlamayı yapabilecektir.

- Oda kumandası/termostatı kullanılmıyor ise evin içerisindeki sıcaklık ayarı kombi üzerindeki radyatör sıcaklığı ayarlanarak yapılır. Bu tip durumlarda en doğru ayarı yapabilmek için oda sıcaklığını düzgün hissedecek uygun bir yerine bir termometre koyulması tavsiye edilir. Bu termometredeki sıcaklığın en ideal 21°C olacak şekilde, kombi üzerinden radyatör sıcaklığı ayarlanabilir. Örnek olarak; kombinin üzerindeki radyatör sıcaklığı 50°C ayarlanıp, odadaki termometre 21°C’den yüksek ise radyatör sıcaklığı düşürebilir, eğer oda sıcaklığı düşük ise radyatör sıcaklığı artırılabilir. Bu sayede oda kumandası olmadan kombi en ideal sıcaklıkta kullanmış olur.

- Isı kaybının en fazla olduğu yerler pencereler ve kapılardır. Bunun için pencerelerin ve kapıların ısı yalıtımlı olup olmadığı kontrol edilmeli. Geceleri panjur ve kepenklerin kapatılması enerji tasarrufuna katkı sağlar.

- Oda konforu sağlanması için oda sıcaklığının yanı sıra havadaki nem oranı da önemli. Ortam kuru ise radyatörlerin üzerine su kapları vb. koyularak nem miktarı ayarlanabilir. Nem yükseldiğinde hissedilir sıcaklık artar. Ortam havası çok kuru olursa solunum yolu hastalıklarına daha kolay yakalanılabilir. Konut gibi ortamlarda ideal nem oranı %45-50 arasında olmalı.

- Oda kumandası evin sıcaklığını düzgün algılayabileceği bir yere monte edilmiş olmalı. Mutfak, banyo, radyatör yanına, direkt güneş gören yere, pencere-kapı yanına veya perde arkasına, televizyon gibi ısı kaynaklarının yanına/üstüne konulmamalı. Oda kumandasının kombiyi en verimli şekilde kumanda edebilmesi için sıcaklığı düzgün bir şekilde algılaması çok önemli.

- Çok soğuk bölgelerde ve özellikle balkon gibi yerlere monte edilmiş kombilerin gaz vanası ve elektriği her zaman açık tutulmalı. Bu sayede kombide donma koruması, oda sıcaklığı 5°C altına düştüğü zaman (kombi modeline göre değişiklik gösterebilir) devreye girer ve cihazı çalıştırarak tesisattaki suyun donmasını engeller.

- Kombi balkona monte edilmiş ise ve balkon kapalı olsa dahi soğuk oluyorsa mutlaka izolasyonlu bir dolap içinde olmalı ve korunmalı. Kombinin bağlantı boruları izole edilmeli.

- Kombinin periyodik bakım aralıkları, yılda en az bir kez yetkili servis tarafından yapılmalı. Bakımlar sırasında kombinin yanma ve su taraflarında temizlikler yapılarak, verimin her zaman yüksek bir seviyede kalması sağlanır. Bu şekilde kombi yıllarca ilk alınan günkü yüksek verimi ile kullanılabilir.

- Radyatörlerin üst kısmı alt kısmına göre daha soğuksa ısıtma sisteminde bir sirkülasyon problemi var demektir. Bu sirkülasyon problemi radyatörlerde birikmiş havadan dolayı olabilir. Bu durumda radyatördeki hava, purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida yardımı ile alınmalı. Eğer sistemde hava yok ise ama halen radyatör kısmen veya tamamen ısınmıyor ise tecrübeli bir ustadan yardım alınmalı. Tesisat eski ise temizlenmesi gerekebilir.

- Kombilerde su seviyesi, cihaz üzerinde bulunan manometre üzerinden görülebilir. İdeal ayar 1,2-1,5 bar arasında olmalı. Zaman içerisinde özellikle de radyatörlerden hava alındığında bu basınç düşebilir. Bu durumda kombi altındaki doldurma musluğunu yavaşça açarak basınç tekrardan 1,2-1,5 olacak şekilde ayarlanabilir. Eğer basınç çok düşerse radyatörlerde ısınmama problemi yaşanabilir.

- Tesisata su basılırken cihazın bekleme modunda ve tesisatın soğuk olduğundan emin olunmalı.

- Kombi tesisatının su basıncının uzun süre ayarlanan seviyeyi koruması beklenir. Eğer sürekli olarak su basıncı azalıyor ve su eklenmesi gerekiyorsa, tesisattaki olası sızıntıların tespiti için bir uzman tesisatçı çağırılması tavsiye edilir.

- İdeal durumda manometredeki ibre sürekli sabit kalır veya tesisat ısınıp soğurken az miktarda hareket ettiği gözlemlenir. Ancak genleşme tankında dengeyi sağlayan azot/hava azaldığı zaman bu ibrenin sık ve geniş bir aralıkta hareket ettiği, kombi ısınınca yükseldiği, kombi sıcaklığı düşünce de ibrenin gerilediği gözlemlenir. Bu durumda mutlaka bir yetkili servis çağırılıp, kombiye bakım yaptırılması tavsiye edilir.

- Petek/radyatör tesisatlarına antifriz gibi katkı sıvılarının eklenmesi önerilmez. Bu tip kimyasallar tesisattaki malzemeler ve kombiye zarar verebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bosch-termoteknikten-kombi-kullanicilarina-oneriler_170211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!