Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Doğalgaz Müjdesi

BOTAŞ'ın Doğalgaz Boru Hatları İhaleleri Yapıldı

Botaş'ın, doğalgaz boru hatları projeleriyle ilgili ihaleleri bugün yapılan açık eksiltme ile tamamlandı. Projelerin tamamı için yapılan açık eksiltme

DünyaBotaş'ın, doğalgaz boru hatları projeleriyle ilgili ihaleleri bugün yapılan açık eksiltme ile tamamlandı. Projelerin tamamı için yapılan açık eksiltmede en düşük fiyatı Fransız Sorfegas verdi.
Botaş Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen açık eksiltmede, beş bölüm halinde açılan doğalgaz boru hatları ihalelerine verilen en düşük teklifler belirlendi.

Şahdeniz doğalgaz boru hattı projesi için en düşük teklif 5 milyon 292 bin dolar ile ILF'den geldi.

Türkiye-Yunanistan doğalgaz boru hattı projesinde ise 4 milyon 550 bin dolar ile Sofrefas rakiplerini devre dışı bıraktı.

Doğu Karadeniz doğalgaz boru hattı ihalesinde en düşük teklifi 6 milyon 25 bin dolar ile ILF verdi.

Batı Karadeniz doğalgaz boru hattı ihalesinde en düşük teklif ise 4 milyon 500 bin dolar ile Sofregas'tan geldi.

Edirne doğalgaz dağıtım hattı için de en düşük teklifi 1 milyon 800 bin dolar ile yien Sofregas verdi.

Doğu Karadeniz ve Şahdeniz doğalgaz boru hattı projelerinin her ikisi için en ucuz teklif 9 milyon 950 bin dolar ile ILF'den gelirken, Türkiye-Yunanistan, Batı Karadeniz doğalgaz boru hatlarıyla Edirne doğalgaz dağıtım hattının yapımı için Sofregaz'ın 10 milyon 850 bin dolar ve projelerin tümü için verilen toplam teklifte de yine Sofregas 19 milyon 750 bin dolar ile en ucuz teklifi veren firma oldu.

İhalelere Alman ILF, John Broun (İngiltere)-Eser (Türkiye) ortak girişim grubu, İngiliz Penspen, Fransız Sofregas, Hollandalı Tebodin ile Amerikan Universal şirketleri katıldı.

Açık eksiltmelerde 1 milyon dolarlara varan fiyat indirimleri sağlanırken, ihale sonucunun komisyonunun değerlendirmeleri sonucunda önümüzdeki günlerde açıklanacağı bildirildi.

Azerbaycan'dan temin edilecek doğalgazı, doğu anadolu iletim hattı üzerinde bulunan Horasan'a taşınması için ihale edilen hattın uzunluğu 224.6 km. Ayrıca bir adet ticari ölçüm istasyonu ve kompresör istasyonu da bu çerçevede yapılacak.

Yunanistan'a doğalgaz satılmasının öngörüldüğü, proje çerçevesinde Karacabey pig istasyonundan Türkiye-Yunanistan sınırının 4 km kuzeyinde yer alan İpsala-Kipi köprüsünde sona erecek 200 km'lik boru hattının 183 km'si karada, 17 km'si denizde yapılacak.

Doğu Karadeniz Projesi'nde Doğu Anadolu İletim Hattı üzerinde bulunan take off vanasından alınacak gazın, 233 km'lik boru hattı ile Gümüşhane ve Bayburt'a taşınması, ayrıca 75 km uzunluğunda branşman yapımı yeralıyor

Batı Karadeniz Projesi, İzmit (Pazarcık)-Karadeniz Ereğli pig istasyonunundan alınacak gazın Zonguldak, Devrek, Çaycuma ve Bartın'a taşınması için 141 km hat yapımı, ayrıca Ereğli-Pazarcık arası 65 km'lik loop yapımını içeriyor.

Edirne Projesi kapsamında, Kırklareli kompresör istasyonundan alınacak gazın, Edirne'ye taşınması için 104 km yüksek ve alçak basınçlı boru hattı, basınç düşürme ve ölçüm istasyonu yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/botasin-dogalgaz-boru-hatlari-ihaleleri-yapildi_2158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!