Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boya Sektörü de REACH’ten Etkilenecek

BOSAD ve İKMİB, REACH ve VOC konularında, boya sektörü temsilcilerini bilgilendirmek amacıyla bir seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan CEPE Teknik Direktörü Dr. Jacques Warnon, AB’de yapılan son çalışmalar ve gelişmeler hakkında önemli açıklamalar yaptı.

yapi.com.trOSAD (Boya Sanayicileri Derneği) ve İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) REACH ve VOC konularında, boya sektörü temsilcilerini bilgilendirmek amacıyla bir seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan CEPE (Avrupa Boyacılar Birliği) Teknik Direktörü Dr. Jacques Warnon, AB’de yapılan son çalışmalar ve gelişmeler hakkında önemli açıklamalar yaptı.

AB’de üretilen ve AB üyesi olmayan ülkelerden birliğe ithal edilen kimyasal maddeleri düzenleyen REACH Tüzüğü, ana kimya sanayiinin yanı sıra pek çok ihracatçı sektörü de yakından ilgilendiriyor. REACH’in fiili ilk uygulaması, 1 Haziran 2008 tarihinde başlayacak ön kayıt süreci. 1 Aralık 2008’e kadar ön kayıt yaptırmayan firmaların AB’ye yaptıkları ihracat tamamen duracak. BOSAD ve İKMİB düzenledikleri bu seminerle, REACH konusunda boya sektörü temsilcilerini bilgilendirdi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan BOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, boya sektörünü de yakından ilgilendiren REACH konusuna dikkat çekerek, BOSAD olarak REACH gibi önemli konuları tüm mesleki kuruluşlarla birlikte hayata geçirme sürecini bu seminerle başlattıklarını belirtti.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz de, konuşmasında REACH Tüzüğü hakkında birlik olarak yaptıkları çalışmalara yer verdi. Murat Akyüz, REACH’in yalnızca Çevre Bakanlığı’nın değil birçok bakanlığın çalışma alanına girdiğini, bu nedenle bakanlıkların koordineli çalışması gerektiğini vurguladı.

CEPE Teknik Direktörü Jacques Warnon, seminerde yaptığı sunumda, REACH Tüzüğü’nün uygulamaya geçmesiyle birlikte maddelerin güvenliğinin sağlanması konusunda sorumluluğun yetkililerden sanayiye geçtiğini söyledi. Jacques Warnon, “Artık piyasaya ürünleriyle ilgili veri sağlayamayan firmalar için pazar yok” diye konuştu. Warnon, aynı kimyasal maddenin kaydını yaptıracak firmaların konsorsiyumlar oluşturarak maliyetleri düşürebileceğinin de altını çizdi. REACH ile ilgili en acil sürecin ön kayıt olduğunu belirten Warnon, sanayicilerin ön kayıt yaptırarak geçiş sürecinde ihracat yaparken herhangi bir sorun yaşamayacaklarını da belirtti.

Seminerin ikinci bölümünde ise Jacques Warnon, VOC (Volatile Organic Compounds) hakkında katılımcılara bilgi verdi. Warnon, uçucu organik bileşenler konusunda Türk boya sektörünü direkt ilgilendiren Avrupa’daki gelişmeleri aktardı. Katılımın yüksek olduğu ve firmaların REACH ile ilgili merak ettikleri konuları Warnon’a sorma fırsatı da bulduğu seminer, sektör temsilcilerine önemli açılımlar sağladı.

REACH nedir?
Avrupa Birliği tarafından 1 Haziran 2007 tarihinde yürürlüğe konulan REACH, (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması anlamına geliyor. Avrupa Birliği tarafından, çevrenin ve insan sağlığının korunması, omurgalı hayvanlar üzerindeki testlerin azaltılması gibi amaçlarla hazırlandığı belirtilen tüzük, AB’ye ihraç edilen yıllık 1 tonun üzerindeki kimyasal maddelerin Helsinki’de bulunan Avrupa Kimyasallar Ajansı’na bildirilmesi ve kayıt altına alınmasını zorunlu kılıyor. Avrupa Kimyasallar Ajansı’na, AB’de yerleşik üreticiler, ithalatçılar ve temsilciler başvurabiliyor.

Türk kimya sektörü, ihracatının önemli bir bölümünü Avrupa Birliği ülkelerine yapıyor. 2007 yılında AB’ye yapılan ihracat 3 milyar 730 milyon dolara ulaştı. REACH’in etki alanı ana kimya sanayi ile de sınırlı değil. Kimyasal madde içeren bir ürün ihraç ediyorsanız ve miktarı yılda 1 tonu aşıyorsa, bu kimyasal maddenin de kayıt altına alınması gerekiyor. REACH, demir-çelik, maden, metal alaşımlar, otomotiv, kırtasiye gibi pek çok sektörü etkileyecek gibi görünüyor.

Uzun ve zorlu bir süreci beraberinde getiren REACH’in fiili ilk uygulaması 1 Haziran – 1 Aralık 2008 tarihleri arasındaki ön kayıt süreci. AB’ye ihracat yapan firmalarımızın hem ihracatlarının kesintiye uğramaması hem de sonraki aşmalarda zaman kazanmaları açısından ön kayıtlarını yaptırmaları büyük önem taşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/boya-sektoru-de-reachten-etkilenecek_59900.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!