Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Boya Tüketiminde Avrupa Yedincisiyiz

Türkiye’de boya tüketiminin gelişmiş ülkelere göre çok az olduğu bildirildi. Türkiye’de boya tüketiminin kişi başına 8 kilogram olduğu belirtilirken,

Ticaret Gazetesiürkiye’de boya tüketiminin gelişmiş ülkelere göre çok az olduğu bildirildi. Türkiye’de boya tüketiminin kişi başına 8 kilogram olduğu belirtilirken, silinebilir ve temizlenebilir özelliği nedeniyle son 5-6 yıldır saten boyanın tercih edildiği kaydedildi.

Antalya’daki Dekan Boya ve Yapı Kimyasalları Limited Şirketi Sahibi Nesrin Ayan, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin boya tüketiminde Avrupa ülkeleri arasında 7. sırada bulunduğunu belirterek, çarpık kentleşme ve ekonomik güçlükler nedeniyle Türkiye’de kişi başına boya tüketiminin gelişmiş ülkelere göre daha az olduğunu söyledi.

Almanya’da kişi başına boya tüketiminin yıllık 14.2, Japonya’da 16.5, İngiltere’de 10.1, ABD’de 22, Kuzey Avrupa ülkelerinde 18 kilogram iken, Türkiye’de bu rakamın 8 kilogram olduğuna dikkati çeken Ayan, sağlık ve temizlik açısından her yıl ev ve işyerlerinin boyanması gerektiğine kaydetti. Ayan, şöyle konuştu:

“Türkiye’de kişi başına boya tüketiminin az olması, ailedeki sayının fazla olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’de bir ailedeki nüfus sayısı, Avrupa’daki ailelerin en az iki katı. Ekonomik güçlükler nedeniyle aileler, her yıl evlerini boya yapmıyor. Temizliği kolay ve silinebilir olması nedeniyle, Türkiye’de aileler su bazlı saten boya kullanımına yöneldi.”

Ayan, Türkiye’den 35 ülkeye boya ihracatı yapıldığına dikkati çekerek, ihraç yapılan ülkelerin başında Türk Cumhuriyetlerinin geldiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/boya-tuketiminde-avrupa-yedincisiyiz_1934.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!