Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Boyada İç Tüketim Çok Yetersiz Kalıyor

Boyada İç Tüketim Çok Yetersiz Kalıyor

Ticaretb>Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Kalpaklıoğlu, boyada Türkiye’nin ihracat rakamlarına bakıldığında, iç tüketimin çok yetersiz kaldığını gördüklerini belirtti. Kalpaklıoğlu, DYO tarafından çıkarılan “Dyorum Dergisi”ndeki yazısında, Türk boya sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türk boya sektörünün toplam üretim hacminin 1 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Kalpaklıoğlu, inşaat boyaları sektörünün 2005 yılında 280 bin tonluk bir tüketim hacmine ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

Bu satışla, pazarın bu yıl 350 milyon dolar olarak gerçekleşmesinin beklendiğini belirten Kalpaklıoğlu, “Türkiye’deki toplam boya üretiminin yüzde 10’u ihraç ediliyor. İnşaat boyalarının toplam ihracat içindeki oranı ise yüzde 55 seviyesindedir. Türkiye’nin ihracat rakamlarına bakılınca, iç tüketim miktarını yeterli bulmuyoruz” görüşünü bildirdi.

Kalpaklıoğlu yazısında, DYO’nun boya sektöründe dünyada ilk 50, Avrupa’da ise ilk 20 arasında yer aldığını belirtti. DYO’nun verdiği teknolojik destekle Mısır ve Romanya’da boya üretiminin yapıldığını anlatan Kalpaklıoğlu, Yaşar Boya ve Kimya Grubu’nun Ar-Ge’de yeni bir yapılanmaya gittiğini de bildirdi. Kalpaklıoğlu, 90 kişinin görev yaptığı Ar-Ge bölümüne bu yıl, 1 milyon dolar yeni yatırım yapacaklarını da ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/boyada-ic-tuketim-cok-yetersiz-kaliyor_26308.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!