Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bozulan Piyasada Konut Fiyatları Gerçekçi Bulunmuyor

Yüksek enflasyon konut piyasasını da hareketlendirdi. Prof. Dr. Seyfettin Gürsel konutta son 1-2 yılda büyük bir balon oluştuğunu belirterek, “İstanbul’da fiyatlar yüzde 184 arttı. Aşırı talep fiyatları artırdı. Enflasyon düşerse balon patlar” dedi.

yapi.com.tr
Bozulan Piyasada Konut Fiyatları Gerçekçi Bulunmuyor

Yüksek enflasyon konut piyasasını da hareketlendirdi. Yüzde 70 enflasyona karşılık, TL mevduata uygulanan yüzde 17 faizle tasarrufları eriyen yurttaşın yatırım aracı olarak yöneldiği konutta, fiyatların aşırı arttığı ve bir balon oluştuğu belirtiliyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) direktörü Ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, konutta son 1-2 yılda büyük bir balon oluştuğunu belirterek “İstanbul’da fiyatlar yüzde 184 arttı. Aşırı talep fiyatları artırdı. Enflasyon düşürse balon patlar.” dedi.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre; Hükümetin inşaat sektörünü canlandırmak için açıkladığı düşük faizli kredi projesiyle fiyatlar tekrar yükselirken ekonomistlere ve piyasa uzmanlarına göre konut yatırım için cazip olmaktan çıkıyor. Gayrimenkul değerlendirme kuruluşu Endeksa.com’un Nisan 2022 verilerine göre Türkiye’de konut satış fiyatları yıllık yüzde 147 artarken kira fiyatları yüzde 120 arttı.

"Her şey enflasyona bağlı"
Ekonomist Atilla Yeşilada
, video paylaşım sitesinde yaptığı değerlendirmede, hızla artan konut fiyatlarının bir balona doğru gittiğini savunuyor. Yeşilada, “Konut fiyatı- kira döngüsü Erdoğan’ın yarattığı makro-ekonomik dengesizliklerin sonucu. En erken üç ay içinde, en geç de seçimden sonra sona erecek. Son erdiğinde yatırım için konut alanlar, inşaat ve konut kredisi veren bankalar ve birçok inşaatçı büyük zarar edecek.” diye konuştu.

BETAM Direktörü Ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Gürsel de konutta son 1-2 yılda büyük bir balon oluştuğunu savunanlardan. Gürsel, “Maliyet artışları ve döviz kurunun etkisi var fiyatlarda ama balon da var. Çünkü TL’yi enflasyondan koruyacak bir şey kalmadı. 5 milyona ev alan yatırımcı 8 milyon olsun ister. Ama enflasyon durulursa olmaz, fiyatı sabit kalır. Yani enflasyonda bir iyileşme olursa, ya da enflasyona karşı koruyacak bir enstrüman oluşursa konuta gelen talep de kırılır. Her şey enflasyona bağlı.” dedi.

"Konut zengini olacaklar"
Artan enflasyona birlikte konut fiyatlarının daha da artacağını söyleyen Prof. Dr. Duran Bülbül ise alım gücünün eriyeceğini ve alınan konut kredilerinin ödenemeyeceğini söyledi. Bu haliyle kısa bir süre sonra bankaların konut zengini olacağını söyleyen Bülbül, “Şu an kredi çekip alınacak ev bulunamıyor. Bir ihtimal küçük şehirlerde 400-500 bin lira olarak kredi çekenler olacak. Bugün 500 bin lira kredinin taksidi de 7 bin lira yapıyor. Bir süre sonra bunlar ödenemeyecek ve bankalara geçecek. Bankaların zaten yüzde 78’i yabancı, bankalar da bunları ucuz TL ile yabancılara peşkeş çekecek.” yorumunu yaptı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bozulan-piyasada-konut-fiyatlari-gercekci-bulunmuyor_190612.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!