Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kiralık Konut Talebi ve Kira Fiyatları Artıyor

sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü raporuna göre Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı Mart’ta yüzde 123,5 olurken, ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 37,7 TL'ye yükseldi. Kiralık konut talebi geçen aya göre yüzde 16,6 arttı.

yapi.com.tr
Kiralık Konut Talebi ve Kira Fiyatları Artıyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com’un ilan verileri üzerinden hazırlanan “sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü” raporu yayınlandı. Rapora göre, Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı Mart’ta yüzde 123,5 olurken, ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 37,7 TL'ye yükseldi. Yıllık kira artış oranı İstanbul'da yüzde 126,5, Ankara'da yüzde 116,1, İzmir'de ise yüzde 82,8 oldu. Bu gelişmeler sonucunda ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 53,9 TL’ye, Ankara’da 25,9 TL’ye, İzmir'de ise 32,5 TL’ye yükseldi. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde arttı. Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullanılan kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı geçtiğimiz aya göre ülke genelinde ve üç büyük ilde yükseldi.

Yıllık kira artışında Antalya zirvede
Mart ayında yıllık ortalama kira artışı ülke genelinde yüzde 123,5 olurken, büyükşehirlerdeki cari kira artış hızları farklılık gösterdi. En yüksek yıllık kira artışının görüldüğü iller Antalya yüzde 166,6, İstanbul yüzde 126,5, Mersin yüzde 117,5, Ankara yüzde 116,1 ve Kocaeli yüzde 100,3 olarak sıralandı. En düşük kira artışının görüldüğü iller ise Trabzon yüzde 48,2, Van yüzde 46,5, Malatya yüzde 43,5, Kahramanmaraş yüzde 36,9 ve Mardin yüzde 36 olarak yer aldı.

En düşük kira artışlarının hesaplandığı illerdeki yıllık kira artış oranları Mart ayında da yıllık TÜFE artış oranından yüzde 61,1 düşük kaldı.

Kiralık konutlara yönelik talep hızla artıyor
Pandemi vakalarının ortaya çıktığı Mart ve Nisan 2020’de kiralık konut talebi yaklaşık yüzde 30 oranında düştü,   ardından artışa geçerek 2020 Haziran'da neredeyse 2 katına çıktı ve bu yüksek talep Eylül ayına kadar devam etti. 2020 yaz döneminde görülen yüksek talep Ekim ayında da devam etti ancak 2021 Mayıs ayına kadar olan dönemde kiralık konut talebinde belirgin bir değişim görülmedi.

Öte yandan 2021 Haziran-Eylül arasında kiralık konut talebinde çok yüksek bir artış görüldü. Talep göstergesi 2021 Mayıs ayında 150 seviyesindeyken Eylül ayında 277,6’ya yükseldi. Bu dört aylık dönemde neredeyse 2 kat yükselen konut talebinde tayinlerin yanında üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması etkili oldu. Öğrencilerin kampüste eğitim görmeye başlayacak olmaları üniversite öğrencilerinin de kiralık konut talep etmelerine sebep oldu.

Eylül ayından sonra düşen talep göstergesinde 2021 Kasım-2022 Ocak döneminde bir miktar canlanma görüldü. Kasım’da 142 olan talep göstergesi Ocak’ta 159’4 yükselmiştir. Kiralık konut talebi Şubat ayında büyük bir değişim gösterdi, Mart ayında ise önemli bir oranda arttı. Nitekim Şubat’ta 155,2 olan kiralık konut talep göstergesi Mart’ta 181’e yükseldi. Böylece kiralık konut talebi geçen aya göre yüzde 16,6 arttı. Piyasa reel kira fiyatlarında son iki ayda meydana gelen artışlarına rağmen kiralık konut talebinin Mart ayında önemli ölçüde artmış olması dikkat çekti. Bu bağlamda kiralık konut talebinin Nisan ve takip eden aylarda nasıl seyredeceği önem kazandı.

(Fotoğraf:AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/kiralik-konut-talebi-ve-kira-fiyatlari-artiyor_190453.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!