Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BP: Ceyhan Hattında Herşey Yolunda

Bakü-Ceyhan-Tiflis Hattı konusunda olumlu mesajlar veren petrol devi BP’nin Başkanı Sir Browne, Irak petrolü konusunda kararı halkın vereceğini söy

NTV-MSNBCb>Bakü-Ceyhan-Tiflis Hattı konusunda olumlu mesajlar veren petrol devi BP’nin Başkanı Sir Browne, Irak petrolü konusunda kararı halkın vereceğini söyledi.

British Petroleum Başkanı John Browne, Bakü - Tiflis - Ceyhan Boru Hattı Projesi’nde herşeyin yolunda olduğunu söyledi. Browne, BP’nin yeni dönemde Irak’ta üstleneceği role ise, Irak halkının karar vereceğini söyledi.

NTV’ye açıklamalarda bulunan BP Dünya Başkanı Lord John Browne, Bakü- Tiflis -Ceyhan Boru Hattı ile Şahdeniz doğalgazı projelerinin tarafları olan Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’yi kapsayan gezisinde olumlu izlenimler edindiğini anlattı.
Sir Browne şöyle konuştu:
“Her iki proje de yolunda gidiyor. Söz verilen herşey şu anda yapılmakta, tabi yapılması gereken daha binlerce iş var. Ancak artık projenin arkasındaki vizyonun şu anda gerçeğe dönüştüğüne ilişkin görünür işaretler var. Boru hatları yerleştirilebilir hale getiriliyor, Azerbaycan’da yeni platformlar inşa ediliyor. Daha yapılması gereken 15 milyar dolarlık yatırımın şu anda gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz. Hepimiz petrolün Ceyhan’dan 2005 yılında dağıtılmsını bekliyoruz. Şahdeniz gazının ise Azerbaycan Gürcistan ve Türkiye’ye 2006 yılında ulaştırılması planlanıyor

SIKINTILAR GERİDE KALDI
Bakü - Tiflis - Ceyhan Projesi’ni yürüten BTC şirketi ile BOTAŞ arasındaki bürokratik sıkıntıların geride bırakıldığını belirten Browne, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanla yaptığı görüşmenin de ortaya koyduğu gibi AKP hükümetinin projenin devamı için büyük çaba gösterdiğini söyledi.
Browne, “Tüm sorunlar çözüldü. Türk hükümeti ilgili üç ülke arasındaki anlaşmaların doğru şekilde uygulanmasını sağlamak için çok çalışıyor. Mayıs ortasında yapılan çok önemli bir açıklama vardı. Katılımcı üç hükümet güvenlik ve insan haklarına ilişkin gönüllü prensipleri evsahibi hükümet anlaşmasına dahil etti. bu çok önemli” dedi.
Browne, projenin bölge ekonomisine de olumlu katkıları olacağını belirterek, şöyle devam etti:
“Enerji aynı zamanda sanayi ve iş imkanları açasından önemli fırsatlar yaratır. Türkiye’ye gelecek gaz umarım buradaki gaz pazarının genişlemesini sağlar. Gaz pazarı genişlerse bunun altındaki endüstriyel aktiviteler de artacaktır. Enerji hayati önem taşıyor ama önemli olan enerjinin ekonomiye sağlayacaklarıdır. Enerji Türk ekonomisinin ihtiyacı olan herşeyi getirmeyecektir ama önemli katkı sağlayacaktır.”

TÜRKİYE’DE YATIRIM PLAN DAHİLİNDE
Browne, Türkiyede yeni yatırımlar planladıklarını da açıkladı:
“Biz uzun zamandır Türkiye’deyiz ve Türkiye BP ailesinin önemli bir parçası, şu anda Türk pazarına sağladığımız petrol ürünlerinin ve doğalgaz projesinin dışında Karadeniz’deki yatırım imkanlarını araştırıyoruz. Tabi burada bir kuyu kazmaya başlamadan önce biraz bilimsel çalışma yapmamız gerekecek

IRAK HALKI KARAR VERECEK
Irak’ta BP’nin üstleneceği rolle ilgili sorulara ise Brown “Buna Irak halkı karar verecek” dedi.
BP’nin şu an Irak’ta neler yapabileceğini konuşmak için doğru bir zaman olmadığını söyleyen Sir Browne şöyle konuştu:
“Bu konu ancak Irak halkının rızasıyla oluşturulacak yeni Irak hükümetinin kurulması ve bu hükümetin parçası olarak bir Petrol Bakanlığı ile Irak Petrol Şirketi’nin kurulmasının ardından tartışılabilir. Öncelikle Irak halkı kendileri ve doğal kaynakarı için neyin doğru olacağına karar vermeli. Petrol işindeki 95 senelik tecrübemiz bize gösterdi ki eğer yabancı şirketler bu ülkelere gerçekten yeni ve özel birşeyler getirmiyorsa, ilişki sürdürülemiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bp-ceyhan-hattinda-hersey-yolunda_4554.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!