Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ceyhan’da Sorun Yok, Hayfa Alternatif Değil

Enerji Bakanı Güler, ABD Büyükelçisi Pearson ile Kerkük-Yumurtalık ile Bakü-Ceyhan hatları ile Şahdeniz Projelerini görüştüklerini ve bir sorun olm

NTV-MSNBCb>Enerji Bakanı Güler, ABD Büyükelçisi Pearson ile Kerkük-Yumurtalık ile Bakü-Ceyhan hatları ile Şahdeniz Projelerini görüştüklerini ve bir sorun olmadığını bildirdi. Güler, PHearson’un İsrail’in Hayfa hattının Ceyhan’a olmadığını söylediğini bildirdi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nin ziyareti sonrası Kerkük-Yumurtalık ile Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hatları ile Şahdeniz projesini ele aldıklarını vurgularken, problem bulunmadığını söyledi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Güler, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, ele aldıkları konular arasında Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı’nın bulunduğunu ve bu hatla ilgili herhangi bir problem olmadığını söyledi.
Sistemin sağlıklı şekilde çalıştığını, ancak depolardaki petrololün hukuki durumu için kısa bir süreye ihtiyaç bulunduğunu belirten Güler, “Türk Hükümeti olarak, Birleşmiş Milletler (BM) kararının alınmasında bizim de desteğimizi ayrıca istediler. Kendilerinin de bu noktada hattın bir an evvel çalışması için çalışma yapacaklarını ifade ettiler” dedi.
Pearson’ın, depodaki petrolün hukuki durumu ile ilgili bir beklenti bulunduğunu söylediğini anlatan Bakan Güler, şunları kaydetti:

“HAYFA HATTI ALTERNATİF DEĞİL”
“Pearson ayrıca Hayfa Hattı’nın, Kerkük-Yumurtalık hattı için bir alternatif olmadığını, dolayısıyla söylentilerin gerçekle bir ilişkisinin olmadığını ifade etti. Bu arada. 3. konu olarak BOT’lerin (Yap-İşlet-Devret) durumunu görüştük. Bazı önerileri oldu. Biz de yaptığımız çalışmalar hakkında kendilerine bilgi verdik. Dolayısıyla burada sağlıklı bir yapının hedeflendiğini, BOT’lerle ilgili yabancı sermayeyi teşvik edici olduğumuzu, bununla ilgili yatırımların daha artması gerektiğini ifade ettik. Burada kendileriyle çözüm için karşılıklı önerileri görüştük.”
Sonuçta son derece faydalı bir görüşme yaptıklarını belirten Güler, “ilişkilerimiz, giderek daha da verimli bir şekilde sürecek” dedi.
Görüşmede Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattının ele alındığını da vurgulayan Güler, Pearson’ın bu konuda Türkiye’nin gösterdiği yaklaşım ile hızlı karar almasından dolayı teşekkür ettiğini bildirdi.
Kendisinin de, söz konusu projenin zamanında bitmesi için gerekli gayreti gösterdiklerini dile getirdiğini anlatan Güler, bununla ilgili Bakanlıklardaki bazı aksaklıkların giderildiğini anlattığını bildirdi.
Şahdeniz Projesi’nin de aynı paralelde ele alındığını belirten Güler, “her iki projenin de önemini vurguladılar. Bu konudaki desteklerini bir defa daha yinelediler ve karşılıklı olarak bu noktada hızlı şekilde projenin zamanında biteceğini yeniledik” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ceyhanda-sorun-yok-hayfa-alternatif-degil_4326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!