Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Bu Baraj Yapılırsa, Tüm Ekolojik Denge Bozulur"

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Mehmetalan Köyü’nde “Zeytinli Barajı'na Hayır” etkinliği düzenlendi.

yapi.com.tr
"Bu Baraj Yapılırsa, Tüm Ekolojik Denge Bozulur"

Mehmetalan köy meydanında buluşan köy halkı, sloganlar ve dövizler eşliğinde baraj yapılması planlanan Boztepe'ye yürüdüler. Doğa ve Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından, müzik dinletisi yapıldı.

Sol Gazetesi'nin haberine göre, köydeki kültür merkezinde kurulan serbest kürsüde, bölgede planlanan baraj ve HES projelerinin yanı sıra Kazdağları ve Madra Dağı’nda yıllardır süren yerel direniş üzerine konuşuldu.

Etkinliğe Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği, Mehmetalan köylüleri, Kazdağı Mili Parkı Alan Kılavuzları Derneği’nin yanı sıra Zeytinli eski Belediye Başkanı Hasan Aslan, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve Belediye Meclisi üyeleri ile CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Haluk Gümüş de katıldı.

'Su meta değildir'

Etkinlikte okunan basın açıklamasında şöyle;

“Kazdağları’na dayatılan vahşi madencilik saldırısı yetmiyormuş gibi, şimdi de tüm akarsularımıza yönelik HES ve baraj planlamaları ile sularımızı elimizden almak istiyorlar. 1/100 bin ölçekli bölge planında altı adet baraj ve onlarca HES projesi öngörülüyor.

Zeytinli Barajı ile Mehmetalan Köyü'nden 66 hanenin 1800 dönüm zeytinliği su altında kalacaktır.

Bir barajın yapımı mutlaka kırsal kalkınma boyutunu içermelidir. Oysa DSİ’nin hemen hiç bir yatırımında bu yaklaşım yoktur. Zeytinli Barajı raporlarında da bu boyut yoktur. Barajın su toplama havzasının önemli bir bölümü Kazdağı Milli Parkı sınırları içindedir. Milli Parklar Yasası'na aykırılık ise yasa dışı yönetmelik değişikliği ile aşılmak istenmiştir.

Hiç bir ekonomik değerin insanın kültürel ve tarihi geçmişinden, doğal dengenin ve canlı yaşamın en küçük parçasından daha değerli olamayacağını düşünmekteyiz. Su yaşamın kendisidir. Suyun meta haline getirilmesi sadece insanlar için değil, doğadaki tüm diğer canlılar için de kabul edilemez. Suya erişim tüm canlılar için kutsal bir haktır.

Bu baraj yapılırsa, aynı zamanda yaratacağı mikroiklim ortamı ile 78’i endemik 1000’e yakın bitki çeşidine sahip Kazdağı Milli Parkı da dahil olmak üzere tüm yaşam ortamımızda ekolojik denge bozulacaktır.

Özellikle astım ve kalp hastaları için doğal tedavi ortamı sağlayan temiz ve kuru havamız, aşırı nemlilik ile bu özelliğini yitirecektir. Havran Barajı yapıldığından bu yana havadaki nem oranı artmıştır. Bir de Zeytinli Barajı ve diğer planlanan su yapılaşmaları gerçekleşirse, dünyanın soluk alma yeri dediğimiz Edremit Körfezi’nde nefes almak bile zorlaşacaktır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-baraj-yapilirsa-tum-ekolojik-denge-bozulur_121133.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!