Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maden Talanı Yetmedi, Şimdi de Otel Yapacaklar!

Kazdağları’nda katliam devam ediyor. Altın madeni, taşocağı derken Kazdağları eteklerine bir de otel yapımı için izin verildi. ABD’li otel zinciri devi, Kazdağları’na 300 yatak kapasiteli otel kuruyor.

yapi.com.tr
Maden Talanı Yetmedi, Şimdi de Otel Yapacaklar!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı yönetmelik değişikliği “zeytinlik saha”sını yeniden tanımlayarak 25 dekar (25 bin metrekare) altındaki zeytinlikleri, hidroelektrik santral (HES) inşaatlarına, turizm tesislerine ve konut yapılanmasına açtı. Yönetmelikte yapılan bu değişiklik Kazdağları’nı da yapılaşma tehdidi karşısında bıraktı. Dolayısıyla, yönetmelik değişikliği ile birlikte Kazdağları da turizm tesislerine açıldı.

Turizm yağması başladı

Uluslararası kuruluşlarca tescil edilmiş, doğal alanlar arasında yerini alan Kazdağları’nın turizm tesislerine açılmasıyla ilgili son gelen haber ABD’li otel zinciri Wyndham Grubu’nun markası Ramada Resort ile ilgili. Çanakkale’de faaliyet gösteren Öngen Turizm İnşaat Limited Şirketi ile dünyanın en büyük otel zinciri olan Wyndham Grubu arasında franchise anlaşması imzalandı. Otel zinciri sahibi olan ABD’li Wyndham Grubu’nun prestijli markası Ramada Resort’un, 2015 yılında Balıkesir’in Edremit İlçesi Güre Mahallesi’nde hizmete girecek. Güre Mahallesi sınırları içinde halen inşaatı süren Ramada Resort Otel 27 bin metrekare büyüklüğünde bir alan üzerine kuruluyor.

Cumartesi günü Güre-Adrina Otel’de düzenlenecek imza törenine AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, CHP’li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, milletvekilleri ve sektör temsilcileri katılacak.

Çevreciler karşı

Kazdağları taşıdığı tarihsel, toplumsal, kültürel ve ekolojik değerleri nedeniyle yeryüzünün önemli yaşam kaynaklarının başında geliyor. Yaklaşık 258 bin hektarlık alana yayılan ekolojik, kültürel, toplumsal, tarihsel ve bioklimatik özellikleri çevresiyle birlikte bütünlük gösteren Kazdağları, ne yazık ki yıllar boyunca madencilik faaliyetleriyle delik deşik edildi. Bu da yetmiyormuş gibi bölge, kitle turizmi adı altında yeni yapılaşmalara açıldı.

Bugün ABD’li otel zinciri Wyndham Grubu’nun markası Ramada Resort’un bu bölgede yer alması, yeni otel zincirlerinin de bu bölgeye akınını başlatacak. Bu otel zincirini önümüzdeki dönemde yeni otel zincirleri izleyecek. Bu oteller de Kazdağları’nın yok oluşuna imza atacak. Kazdağları’nda yeni çevre felaketleri yaşanacak.

Çevreciler, bu büyük felakete karşı. Kazdağları’nda maden ocakları ve taşocaklarıyla başlatılan çevre katliamının, yeni otel zincirleriyle bu kez turizm adı altında yapılacağını savunuyorlar. Bu tür yapılaşmalara karşı olduklarını belirten çevreciler, hükümetin bu konuda geri adım atmasını ve Kazdağları’nın koruma altına alınmasını istediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-talani-yetmedi-simdi-de-otel-yapacaklar_125356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!