Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bu Belgesellere Herkes İlgi Duyuyor, Kültür Bakanlığı Hariç!

Belgesel film festivali Documantarist, bakanlığa yaptığı tüm başvurular reddedilse de yabancı kültür merkezlerinin katkısıyla gerçekleşiyor. Festivalde Serge Avedikyan'ın Cannes'da ödül kazan filmi, pek çok yeni belgesel ve klasikleşmiş çalışma gösterilecek.

Radikal Gazetesi
Bu Belgesellere Herkes İlgi Duyuyor, Kültür Bakanlığı Hariç!

elgesel film festivali Documantarist, bakanlığa yaptığı tüm başvurular reddedilse de yabancı kültür merkezlerinin katkısıyla gerçekleşiyor. Festivalde Serge Avedikyan'ın Cannes'da ödül kazan filmi, pek çok yeni belgesel ve klasikleşmiş çalışma gösterilecek.

“Belgesel festivalinin bir kültür meselesi olduğunu iki yıldır Kültür Bakanlığı’na anlatamadık. Documantarist’in Kent ve Sinema bölümünü tasarlarken İstanbul 2010 Ajansı’nın ilgisini çekeceğini düşündük. Yüzümüze bile bakmadılar, görüşemedik bile.”

22-27 Haziran tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından 120’ye yakın belgeselin gösterileceği Documentarist’i düzenleyen Avrasya Sinema Kolektifi’nden belgeselci, sinema yazarı Necati Sönmez, devlet kurumlarının Documertarist’e ilgisizliğini böyle özetliyor.

Bu olumsuzluğun başka güzel dayanışmalara vesile olduğunu belirten Necati Sönmez; “Özellikle konsolosluklar çok yardımcı oldu. Hollanda ödülümüzü üstlendi, açılış için mekanını verdi. Romanya açılış için müzik grubu getiriyor. İsviçre ve Polonya konsoloslukları da ülkelerinden pek çok filmin İstanbul’a getirilmesini sağladı. Konukların bir kısmı da belgeselci arkadaşların evlerinde kalacak” diye anlatıyor.

Balkanlar mercek altında

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Documentarist - İstanbul Belgesel Günleri’nin programına gelince... Cannes Film Festivali’nde kısa film dalında Altın Palmiye kazanan Serge Avedikian’ın ‘Hayırsızada’ (Chienne d’Histoire) adlı filminin de gösterileceği festival, bu yıl Balkanlar’ı mercek altına alıyor. Birkaç yıl önce Cannes’da gösterilen ‘Sivrisinek Meselesi ve Diğer Hikayeler’ (Mosquito Problems and Other Stories), ‘Havyar Bağlantısı’ (The Caviar Connection), ‘Birlikte’ (Together) gibi festivallerde dikkat çeken 15 filmin yer aldığı Balkanlar bölümüne bu ülkelerden sektör temsilcilerinin katılacağı bir panel de eşlik edecek.

Documentarist’in bu yılki onur konuğu, İsrail’in devlet politikasının en sıkı muhaliflerinden olan, ses getirmiş filmlerinin yanısıra akademik çalışmalarıyla da tanınan İsrailli yönetmen Eyal Sivan. Belgeselin güncel siyasi gündemle ilişkisi ve İsrail-Filistin bağlamında bunun yansımaları üzerine 26 Haziran’da bir Sinema Dersi verecek Sivan, festivalde de sunulacak son filmi ‘Yafa, Portakalın Otomatiği’nde (Jaffa, The Orange’s Clockwork) Filistinlilerin Yafa’dan sürülme hikayesini meşhur Yafa portakalının tarihi üzerinden anlatıyor. İstanbul’a ilk kez gelecek yönetmen, İsrail’e karşı kültürel boykot çağrısına da destek veriyor.

Bir Amerikan radikali

Festivalin bu yılki programında, Filistin-İsrail sorununa değinen başka filmler de var: ‘Budrus’, İsrail işgaline karşı barışçıl yötemlerle direnen bir köyü; ‘Kan Bağı’ (Blood Relation), bir Arap’la evlenince kamplarda yaşamaya başlayan Yahudi bir kadını anlatıyor. ‘Amerikan Radikali: Norman Finkelstein’ın Davaları’ ise günümüzün en tartışmalı ülkelerinden İsrail’e, sıkı bir muhalifin gözünden bakıyor. Filmde gözüken simalar arasında Noam Chomsky gibi tanınmış isimler var.

Documentarist’in bu yılki ana bölümlerinden biri de kentlere ayrıldı. Kent yaşamına ve sorunlarına dair filmlerin yer aldığı ‘Kent ve Sinema’ başlıklı seçkide, Mumbay, Kahire, Şangay ve Bogota üzerine gerçekleştirilmiş dört belgeselden oluşan Danimarka yapımı ‘Citites on Speed’ serisi gibi yeni yapımların yanı sıra, Walter Ruttman’ın 1927 tarihli başyapıtı ‘Berlin, Bir Şehir Senfonisi’, Kieslowski’nin ‘Lodz Kentinden’, Alais Resnais ve Robert Hessens’in ‘Guernica’sı gibi, ustaların gölgede kalmış yapıtları da bulunuyor. ‘Kent ve Sinema’ bölümünün sürprizlerinden biri, Michael Glawogger’ın 1998 tarihli ‘Megakentler’ adlı ünlü yapıtı. Film, Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Festivalde bu yıl Hollanda Başkonsolosluğu’nun parasal desteğiyle 1000 avroluk Documentarist Yeni Yetenek Ödülü verilecek. Avrupa’nın belgesel alanında en köklü geleneğe sahip ülkelerinden Polonya ile belgeselin bir başka verimli ülkesi İsviçre’ye özel bölüm ayrılan festivalde üç büyük yönetmene dair birer çarpıcı belgesel de var: ‘Andrzej Wajda: Haydi Çekelim!’, ‘Daniel Schmid: Düşünen Kedi’ ile David Lynch’in izini süren ve sonraları yönetmenin şimşeklerini üzerine çeken ‘David Uçmak İstiyor’.

Mazhar Şevket’in filmleri

SİYAD Yerli Belgesel Seçkisi’nin de gösterileceği festival, Mazhar Şevket İpşiroğlu’nun beş filmini günyüzüne çıkarak seyirciyle buluşturuyor. 27 Haziran’da docİstanbul ve Mithat Alam Film Merkezi işbirliğiyle bir Belgesel Proje Geliştirme Atölyesi düzenlenecek. Galata Fotoğrafhanesi ise ‘öldürülen gazeteciler’le ilgili bir sergi hazırlıyor. Gösterimler Pera Müzesi, Fransız Kültür Merkezi, Akbank Sanat, Dutch Chapel, Tütün Deposu ve Şişmanoğlu Konağı’nda yapılacak. Biletler 4 lira. (Kültür Sanat)

 

ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-belgesellere-herkes-ilgi-duyuyor-kultur-bakanligi-haric_80358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!