Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Bu Bizim Birinci Uyarımız’

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Beşiktaş’taki kampustan Davutpaşa Kampusu’na gönderilmesi kararına karşı protesto için dün Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği Türkiye Şubesi, sanatçı, akademisyen, öğrenciler, öğretim görevlileri ve sanatseverler üniversitenin Beşiktaş Kampusu ana giriş önünde toplanarak destek

Cumhuriyet Gazetesi
‘Bu Bizim Birinci Uyarımız’

Yıldızlı öğrencilerin eyleminde, öğrenciler ve sanatseverler “Dokunma Sanatıma”, “Sanat Şehir Dışına Sürülemez”, “Yaşasın Laik Özgür Demokrat Türkiye” yazılı pankartlar taşıdılar. Eyleme katılmak isteyen bazı öğrenciler ise ders saatinin bitmesine karşın hocalarının dersi bitirmemesi nedeniyle eyleme katılamadılar. Ama bu engel olamadı seslerinin çıkmasına... Uluslararası Yıldız Gitar Günleri’nin Davutpaşa Kampusu’nda konser salonu olmadığı için yapılamayacağını ise aralarında konuşurken duyuyorum...

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Beşiktaş’taki kampustan Davutpaşa Kampusu’na gönderilmesi kararına karşı protesto için dün Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği Türkiye Şubesi, sanatçı, akademisyen, öğrenciler, öğretim görevlileri ve sanatseverler üniversitenin Beşiktaş Kampusu ana giriş önünde toplanarak destek çağrısında bulundular. Eylemi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin önünde yapmayı planlayan topluluk içeri alınmayınca fakültenin kapısında eylem yapmak zorunda kaldı.

Bedri Baykam’ın dernek adına yaptığı konuşmada, yaşananların Türk sanat ortamının kabul edemeyeceği bir durum olduğu, YTÜ’nün böyle bir oldubittiyle “yarı bitkisel hayat”a geçirilmek istendiği vurgulandı.

Sanatın ve sanatçının merkezden beslendiğini ve kültür olaylarının içinde olmaları gerektiğini, aniden ve haksızca devre dışı bırakılmak istenmelerinin düşündürücü olduğunu belirten UPSD, kararın dışarıdan değil içeriden, kendi rektöründen gelen bir karar olmasını da “affedilemez” olarak yorumladı. Bedri Baykam, “Bu bizim birinci uyarımız. Gereken her yöntemle bir set oluşturacağız” dedi. Bildiri sonrası katılımcılar sanatın özgürlüğü için uzun süre alkış tuttular.

Öğrencilerin avukatı Füsun Kimiran ise kararın keyfi bir karar olduğunu, hukuksal bir altyapısı olmadığını belirterek, İhtarnameye cevap gelmezse 9 Ekim’de Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma talepli dava açacaklarını söyledi. Kimiran, ayrıca rektörün yaptığı görev ve yetki aşımına karşı şahsi dava açacaklarını sözlerine ekledi.

Boşaltılan binanın ne yapılacağı konusunda ise hâlâ herhangi bir açıklama yapılmıyor. Söz konusu binanın Milli Saraylara bağlanarak Cumhurbaşkanlığı yetkisine verileceği iddia ediliyor.

Öğrenciler tarafından kararın geri alınması amacıyla rektörlüğe verilen dilekçelere de henüz cevap gelmedi. Gösteri öncesi görüşünü aldığımız öğrenciler, fakültenin Davutpaşa Kampusu’na taşınmasını gerektirecek hiçbir geçerli sebep olmadığını vurgulayarak “Davutpaşa’nın fiziki koşulları yeterli değil, oysa burası bütün galerilere 15 dakika uzaklıkta. Gerekli altyapıyı sağlasalar bile bir anlamı yok; çünkü sanat merkezde yaşanır. Rektörün amacı üniversiteyi yönetmek, gayrimenkul dağıtmak değil” dediler.

Fakültenin, Davutpaşa Kampusu’na gönderilmesi kararının neden, 2009 - 2010 eğitim öğretim yılının başlamasına 4 gün kala alındı, rektör bu tahliye kararı için neden fakültenin ve senatonun görüşünü ve desteğini almadı soruları ise yanıtsız kaldı. Öğrenciler ve sanatseverler bu soruların cevabını almak için direneceklerinin altını çizdiler.Sarkis destek için Yıldız’da

Çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Sarkis, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Davutpaşa’ya taşınmaması için bir dayanışma sergisi düzenliyor. Sarkis’in, fakültenin Yıldız Yerleşkesi’nde kalması için öğrenciler ve öğretim görevlilerine destek vermek amacıyla girişimde bulunduğu bu dayanışma sergisi, çağdaş sanatın şehir hayatından bağımsız düşünülemeyeceğine dair bir işaret niteliğinde. Yüksel Sabancı Sanat Merkezi’nde bugün saat 18.30’da, Sarkis’in de katılımıyla açılacak serginin bir katkısı da bu yıl restore edilmiş ve çağdaş sergileme imkânlarına kavuşturulmuş sanat merkezinin varlığına ve önemine de vurgu yapıyor olması. Sarkis’in daha önceki sergilerinden çektiği fotoğraflarla oluşturulmuş görüntüler, sokak afişleri formunda sanat merkezinin duvarlarında yer alacağı sergi, 6 Kasım’a dek sürecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-bizim-birinci-uyarimiz_73046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!