Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu da Japon İşi 'Yeşil' Festival

22. Tokyo Film Festivali, cumartesi gecesi ”Yeşil Halı Töreni”yle başlıyor. Resmi rengi yeşil olan Festivalin sloganı ‘Dünya için eylem!’ (Action! for Aarth), altbaşlığıysa ‘Yeşil enerji’! Burada söz konusu olan yeşil, çevre sağlığına duyarlılık gösteren, doğal dengelerin korunmasına giderek daha fazla önem veren gelişmiş toplumların gündemindeki

Radikal Gazetesi
Bu da Japon İşi 'Yeşil' Festival

Özellikle medyakolik büyük festivallerin vazgeçemedikleri kırmızı halı tutkusunun sonu mu geliyor acaba? Japonlar bu soruyu evet diye yanıtlayıp hemen uygulamaya geçmişler. 22. Tokyo Film Festivali, cumartesi gecesi ”Yeşil Halı Töreni”yle başlıyor. Resmi rengi yeşil olan Festivalin sloganı ‘Dünya için eylem!’ (Action! for Aarth), altbaşlığıysa ‘Yeşil enerji’! Burada söz konusu olan yeşil, çevre sağlığına duyarlılık gösteren, doğal dengelerin korunmasına giderek daha fazla önem veren gelişmiş toplumların gündemindeki politik bilincin ve sorumluluğun simgesel yeşili.

Açılış gecesi dünya prömiyeri yapan ’Okyanuslar’ (Oceans) bu bağlamda mumla aranacak türden, konuya tam denk düşen, anlamlı, güzel bir film. Giderek yaygınlaşan kirlenmeye karşın hala yüzlerce yıl öncesindeki canlı türlerini korumayı başarmış ücra okyanus köşelerinin derinliklerinde iki yıl boyunca çekim yapan Fransız yönetmenler Jacques Perrin ile Jacques Cluzot, kırmızı yerine yeşil halılar üzerinde yürüyerek giriyorlar salona. Okyanusların derinliklerinde yaşayan ve soyu tükenen tanımadığımız balık türlerini dev akvaryumlarda korumaya almak yerine, okyanuslardaki doğal dengenin yeniden sağlanması için zamanın geç olmadığı mesajını veriyorlar.

Bu arada, yeşil halıların baş sponsorunun Toyota otomobilleri olmasını; ‘Okyanuslar’ın yapımına destek veren firmalar arasında petrol devi Total’ın da bulunmasını acı bir gülümsemeyle yorumlamak mümkün. Ancak, daha iyi niyetli bir bakışla, bu dev şirketlerin, çevre bilincini eyleme dönüştürmeye kararlı olduklarının işareti olarak da görülebilir.

Dünyanın dördüncü büyük festivali olmayı hedefleyen Tokyo Film Festivali’nin 15 filmden oluşan yarışmalı bölümdeki 10 film ilk kez burada uluslararası platformda izleyici önüne geliyor. Asya ve Avrupa sinemaları ağırlıklı ödül adayları içinde Asya prömiyeri yapacak beş film arasında, Bulgar yönetmen Kamen Kalev’in Cannes’da beğenilen filmi ‘Şark Oyunları’ (Eastern Plays) da var. Tokyo Festivali’nin Mısır sinemasına ayırdığı toplu gösteri nedeniyle verilen davete ayağının tozuyla katılan Kamen Kalev, filminin Polonya’da ödül kazandığını haberiyle geliyor. Soyfa’yı gezen bir Türk ailenin başına gelenleri özgün bir mizansenle anlatan ‘Doğu Oyunları’nın baş oyuncularından Saadet Işıl Aksoy, Tokyo’ya davet edilmiş ama, Balkanlar’da çekilen bir televizyon dizisinde rol aldığı için gelememiş...

Alejandro Inarritu’nun başkanlığındaki ana jürinin değerlendireceği yarışmalı bölüm filmleri dışında zengin bir program sunan 22. Tokyo Festivali’nde Türk sinemasından iki örnek izlenecek. Mahmut Fazıl Çoşkun’un Antalya’da ödül alamamasına üzüldüğüm ilk filmi ‘Uzak İhtimal’ Dünya Sinemaları yan bölümünde gösterilirken, Mahsun Kırmızıgül’ün Oscar aday adayı ‘Güneşi Gördüm’ü, Asya ve Ortadoğu Rüzgârları programındaki 19 film arasında.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-da-japon-isi-yesil-festival_73649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!