Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu Jeneratör Hem Rüzgar'ı Hem Güneş'i Aynı Anda Kullanabiliyor!

Rus bilim insanları, aynı anda güneş ve rüzgar enerjisini kullanan tamamen yeni bir jeneratör icat etti. Yıl sonunda seri üretime geçilmesi beklenen jenaratörle ilgili olarak Rusya’nın yanı sıra yabancı ülkelerden de talep olduğu belirtildi.

yapi.com.tr
Bu Jeneratör Hem Rüzgar'ı Hem Güneş'i Aynı Anda Kullanabiliyor!

İki Rus bilim insanı Valeriy Perevalov ve Leonid Primak, güneş panelleri ile rüzgar türbinlerinin yan yana sorunsuz çalışabileceği yapıyı geliştirdi. Moskova Enerji Enstitüsü de iki farklı kaynağın ürettiği enerjiyi neredeyse kayıp vermeden birleştiren elektrik şemasını oluşturmakta yardımcı oldu.

Bilim insanları, rüzgar ve güneş enerjisini birleştiren bir jeneratöre dair fikrin 1998’de doğduğunu ama çalışan bir prototipi oluşturmanın ve teknik üstünlüklerini kanıtlamanın ancak şimdi mümkün hale geldiğini söyledi. Moskova Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Perevalov, Rusya’nın alternatif enerji açısından özel bir ülke olduğunu belirterek, “Ortalama rüzgar hızı ve güneşleme konusunda, örneğin Danimarka gibi yeşil jenerasyon lideri olan ülkelere göre daha kötü durumdayız. Bu yüzden yabancı icatlar Rusya şartlarında çok kötü çalışıyor” dedi.

Halihazırda pilot parti üretiliyor, bu cihazlar Kaliningrad bölgesinde arazi testinden geçecek. Üretim de bu bölgede yapılacak. Bu yılın sonuna kadar seri üretime geçilmesi planlanıyor. Bunun tamamen Rus tasarımı olduğunun altını çizen bilim insanları, şimdiden potansiyel müşteriler bulduklarını söylediler. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 500 cihaz sipariş etti. Rus devlet kurumu ve şirketlerinin yanı sıra yurt dışından da teklifler geliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-jenerator-hem-ruzgari-hem-gunesi-ayni-anda-kullanabiliyor_155343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!